10 důvodů proč musím na Island

Publikováno: 16. 6. 2013


DSC_3529

Polární den aneb zhasněte, ať můžu spát
Island je jako medailonek zavěšený na šňůře polárního kruhu a díky tomu zde v létě prakticky nezapadá slunce. Pro cestovatele je tedy naprosto zbytečnou zátěží svítidlo jakéhokoliv druhu. Naopak, kdo má problémy usnout během dne a zívat začíná s přicházející tmou, bude muset přibalit masku na oči. Výhodou může být i tmavší stanová plachta, která nepropustí tolik světla. Velmi zrádnou větou se stalo konstatování „Přece už nepůjdeme spát, když je ještě světlo“. Islandské noci se tak proflámovaly jedna radost. Nutno dodat, že díky tomu vzniklo pár náladových fotografií krajiny, které spáči neměli možnost pořídit.

Rozhod jsem se léčit lásku lééékořicí
Kdyby Václav Neckář tento hit nazpíval v islandštině, stal by se bezesporu nejoblíbenějším hudebním interpretem na ostrově. Ve spotřebě lékořice (island. lakrís) obsadil Island druhé místo hned za Nizozemím.  V obchodě tak najdete limitovanou lékořicovou edici žvýkacích bonbonů Mentos, lékořicovou zmrzlinu, karamely, marcipánovo-lékořicové šneky a dokonce dezerty posypané lékořicovou drtí. A malá otázka za domácí úkol: „Víte, z čeho se lékořicové pochutiny vlastně vyrábějí?“

Země tisíce a jednoho vodopádu
Po několik nocí vyprávěla krásná Šahrazád perskému princi o islandských vodopádech. První večer se princi tajil dech, když slyšel o Dettifossu, nejmohutnějším vodopádu stařičké Evropy, nad kterým se vznáší oblak vodní tříště, který poutníci vidí na míli daleko. Následujícího večera přišla na řadu legenda o statečné Sigrídur, která zachránila před zatopením vodopád Gullfoss (Zlatý vodopád). Princ si nedokázal představit, že by mohla skočit do jeho kaskád, které padají do 2,5 km dlouhé rokle ze dvou 70 metrových schodů.  Na odlehčenou vyprávěla Šahrazád druhého dne o vodopádu Seljalandsfoss. Vede tam uzounká cestička, po které se dá za vodopádem projít. K nejvyššímu vodopádu Glymur se sice tak dobře dostat nedá, ale zato nabízí pohled na stovky hnízdících buřňáků, kteří svým křikem protínají hukot padající vody. A poslední večer, když už byl princ rozhodnut, že půvabnou vypravěčku pojme za manželku, pověděla mu Šahrazád o posledním vodopádu na jihu ostrova. Skógafoss spadá ze skalního srázu jako svatební závoj a nad ním se klene duhová vstupní brána do vnitrozemí pohádkově krásné země zvané Island.

Papuchalk vyprávěl velrybě, že na koni už nikam nejede
Papuchalci a velryby jsou jedním z neodmyslitelných symbolů Islandu. Místní k nim ovšem mají ambivalentní vztah. Ať už se jedná o velryby nebo papuchalky, najdeme je hrdě prezentované na reklamních prospektech, ale i na jídelních lístcích místních restaurací. V jednom přístavu si dáte k obědu velrybí steak a v druhém se vypravíte na pozorování velryb s kapitánem, který vypadá jako správný mořský vlk. Island má společně s Japonskem výjimku ze zákona o zákazu lovu velryb. Ačkoliv je jejím účelem oficiálně pouze výzkum, není těžké najít velrybí maso na jídelním lístku některých restaurací. Koňské maso na něm nenajdete, ale islandský kůň je také určitým specifikem ostrova. Díky geografické izolaci se u tohoto plemene nevytvořila imunita vůči běžným nemocem, a proto je dovoz koní na ostrov přísně zakázán a jejich vývoz je vzhledem k vysoké úmrtnosti nesmyslný. Islandské koně tak neuvidíte nikde jinde na světě, než na jejich rodném ostrově. Krom toho jsou také jediní na světě, kteří mají vrozený mimoklus, tzv. tölt. Ten je pro jezdce velmi příjemný a proto se tu těší vyjížďky na koních do termálních oblastí velké popularitě.

Najdi si svůj strom
Navigační turistika za poklady dorazila už i na souřadnice 64° 49′ 50″ s. š. a 17° 59′ 12″ v. d. Geocaching tu zažívá podobně jako jinde v Evropě boom. V současné době je na ostrově kolem 240 keší, které čekají na objevení a stále přibývají další. Proč proto nejet na Island a založit tam pár nových při hledání těch starých? Malá nápověda: od dob Vikingů se na ostrově kácely stromy pro stavbu obydlí, až jednou nastal ten smutný okamžik, kdy dřevo nastojato došlo. V současné době probíhá pomalé zalesňování a tak vězte, že když už se někde na Islandu objeví strom, bude tam i keška.

Autor: Pavla Slepičková, píše cestopisné články pro CK Mundo, se kterou jezdí na poznávací zájezdy. Dalších 5 důvodů bude zveřejněno na podzim 2013.