Program BRNO 2017 – čtvrtek 9.11.2017

DOPROVODNÝ PROGRAM FESTIVALU
BRNĚNSKÉ PODZEMÍ – MINCMISTROVSKÝ SKLEP, Dominikánské náměstí, Brno
Moderuje Ruda Švaříček, CK Livingstone

čtvrtek 9.11.2017

17.00 JIŘÍ SLÁMA, fotograf: ALPY Z BALONU

Spousta fotografů je kvůli pořízení nádherného horského panoramatu ochotná promrznout na kost. Počet těch, kteří se kvůli snímkům zasněžených Alp vznesou na mnoho hodin vysoko nad jejich vrcholy v koši horkovzdušného balonu, je o poznání nižší. Brněnský fotograf Jiří Sláma podnikl podobnou cestu letos v lednu.

18.00 ALEŠ ONDROVČÍK, cestovatel: VANUATU + ŠALAMOUNOVY OSTROVY

Vanuatu – tajemné ostrovy v tichomoří, tvoří je 13 větších a desítky menších ostrovů, které jsou seskupeny do tvaru písmene Y. Navštívíme ostrovy Efate, Pentencost se svými skokany z věží a ostrov Tana s nejvíce přístupnou činnou sopkou světa – Mt. Yasur.


19.00 MICHAL KLESLO, horolezec: HORY AFRIKY

Východní Afrika je místem vzedmutí černého kontinentu do nejvyšších nadmořských výšek. Od etiopské vysočiny přes Ruwenzori se dostaneme až k obrovským sopkám Kilimandžáro a Mount Kenya. Najdeme tropické ledovce i hustý prales. Kolem slavných vrcholů se tyčí méně známé kouty Kráterové vysočiny a Mount Meru. Přídavkem je tajemná Kamerunská hora.

 

20.00 PETRA PAVLÍČKOVÁ, Nová Akropolis: ŽIVÁ MOUDROST STAROVĚKÉHO EGYPTA

Egypt byl již od starověku místem, kam přicházeli hledat moudrost mnozí antičtí mudrcové. Ti pak ve svých spisech a učeních dále přenášeli poznání, na kterém vyrostl nejen antický svět, ale později i celá evropská kultura. Až do dnešních dnů je pro nás Egypt symbolem moudrosti a hlubokého poznání a při studiu egyptských textů můžeme zjistit, že jejich tzv. „naučení“ jsou krásná, hluboká a velmi praktická i pro dnešního člověka, což bude jedním z témat přednášky. Jejím dalším cílem bude ukázat moudrost starověkých Egypťanů promítající se nejen do jejich staveb, ale i do symbolického umění, což jsou pozůstatky velkolepé civilizace, které dodnes obdivujeme.

21.00 PAVEL DOBROVSKÝ, cestovatel: AFGHÁNISTÁN – SAMOPALY A ČAJ

Afghánistán je země plná neuvěřitelně přátelských lidí, válečných tragédií, ale také kulturního bohatství a dobrodružství. Mnoho desítek let poté, co války ukončily turistický ruch, se návštěvníci do země vracejí: A místní lidé je vítají s otevřenou náručí. V přednášce vás kromě jiného zvu na návštěvu Kábulu, Mazar-e Šarífu a Heratu, tří magických míst. A každé pro to má jiný důvod.