Kapverdy se zavděčí samotářům i extrovertům

Publikováno: 1. 3. 2016


KAPVERDY - Chaves-beach-Praia-de-Chaves-in-Boavista-Cape-Verde

Kapverdy na pobřeží západní Afriky, přibližně šest hodin letu od nás, mají vše, co turisté vyžadují od odpočinkové destinace – desítky kilometrů čistých, nezaplněných pláží, bezpečí, zajímavou krajinu i moderní hotely. Skládají se z deseti větších a pěti menších ostrovů sopečného původu. Dohromady zaujímají plochu zhruba desetkrát větší než Praha, ale žije tady skoro stejně lidí jako v Brně.

Ženy tančí s kusem látky

Místní se nikdy nikam neženou. Užívají si života, baví se, například obřadním tancem batuque, kdy ženy zpívají a tančí. Doprovod jim místo hudebních nástrojů obstarává kus srolované látky. Ta díky rytmickým úderům vydává zvláštní zvuk.

Ideální období začíná v červenci

Klima je suché a horké; od prosince do června je ovlivněno silným větrem, který je místními nazýván harmattan a který s sebou přináší písek ze Sahary. V červenci až listopadu převládá stabilní teplé a suché počasí, které je občas přerušeno přívalovým lijákem. Citelně se ochlazuje ve vyšších polohách, průměrná výška ostrovů je 800 metrů.

Labužníkům nejspíš zachutná cachupa

Na turisty tu čekají i pestré gastronomické zážitky při ochutnávání místních pokrmů. Z nich převažují plody moře, ještě ten den vylovené rybáři. Oblíbený je tuňák, na jídelníčku nesmějí scházet ústřice. Národním jídlem na všech ostrovech je ale cachupa. Jde o omáčku připomínající náš guláš, ovšem s mnohem pestřejším obsahem. Kromě – převážně vepřového – masa a ryb tam najdeme kukuřici, fazole a další čerstvou zeleninu. Specialitou je i grogue, alkoholický nápoj vyráběný z cukrové třtiny.

Ostrov Sal láká na léčivou vodu

Nejznámějším i nejnavštěvovanějším ostrovem Kapverd je Sal, což v překladu znamená sůl. Ta se tady těžila a někde ještě těží. Ostrov by se však měl jmenovat spíš Sol – podle slunce, to tady totiž svítí 350 dní v roce; moře je azurově modré, písek bílý, hebký a jemný. Pro většinu turistů je zde největším lákadlem jezero Salinas. Leží kousek od malé vesničky Pedra de Lume na severovýchodě, v zatopených solných lomech. Svou konzistencí připomíná vodu, která je v Mrtvém moři. Také se do ní nelze potopit, má i léčebné účinky. Sice se platí vstupné, ale jen pár euro.

Na Sao Vicente to žije hlavně v noci

Na ostrově Sao Vicente, tedy zejména ve městě Mindelo, je poměrně rušno. Ulice totiž každý večer ožívají nevázaným veselím, všude hraje až do kuropění hudba, domorodci ji mají v krvi. Rok co rok – na popeleční středu – se tu navíc koná velký karneval. Nedochází přitom k žádným násilným incidentům, všichni se dobře baví až do rána. Hodně ovíněných turistů má potíže trefit do hotelu, tak si šťastně „ustelou“ na pláži. Nesmí si ale vybrat tu s názvem Sao Pedro, i když patří k vyhlášeným. Tam moc klidu na spánek mít nebudou, v hojném počtu se na ní vyskytují surfaři, kteří milují zdejší vysoké vlny.

Boavistu milují potápěči

V okolí ostrova Boavista si dávají dostaveníčka potápěči. Mořské dno je pokryto množstvím vraků starých korábů z dob, kdy sem vozili otroky ze všech končin Afriky. Není to ovšem jediné místo pro dobrodruhy. A mimochodem – Boavista znamená „krásný pohled“. Nabízí 55 kilometrů pláží a k tomu jen minimum hotelů.

Autor: ris