FESTIVAL KOLEM SVĚTA PLZEŇ 2017

Měšťanská Beseda, Kopeckého sady 59/13, 301 00 Plzeň
2. – 4. března 2017 (čtvrtek, pátek, sobota)
www.facebook.com/events/657035184482915
vstupné: www.mestanska-beseda.cz

Cestovatelé a fotografové na festivalu představí své nejzajímavější cestovatelské zážitky ze svých expedic formou komentovaných projekcí a přednášek. Nedílnou součástí sobotního dne opět bude bohatý doprovodný program v předsálí i v sále.

 

ČTVRTEK 2. BŘEZNA 2017

2.3.2017 od 19,00h
Indický tanec Bharatanatyam
- tradiční chrámový tanec z Jižní Indie (tančí Lila Mohini)

2.3.2017 od 19,10h
KOLEM SVĚTA – nejkrásnější místa naší planety
přednáší Karel Wolf
Cestovatel a fotograf Karel Wolf představí v novém formátu své diashow nejzajímavší místa, která navštívil za posledních 15 let na všech kontinentech. Afrika, Asie, Jižní Amerika, Nový Zéland, Reunion, Island, Norsko. Sopky, solná pole, amazonská džungle, stromové chýše, sopky na dosah a další místa, která stojí za to navštívit. Nechte se inspirovat dvouhodinovým motivačním pořadem s kvalitními fotografiemi a atraktivními leteckými záběry z drona a kamery, GoPro. EVENT: https://www.facebook.com/events/1900933453468155

 

PÁTEK 3. BŘEZNA 2017

3.3.2017 od 18h
21 nejúžasnějších míst světa a co vás cestou může potkat
přednáší Kateřina Krejčová    
Co vás může potkat na šestnáctiměsíční cestě kolem světa, když se přesouváte stopem, bydlíte u místních nebo ve stanu, část cesty s sebou máte dvě děti, chcete se potápět, vylézt na šestitisícovku, vidět, co jste ještě nikdy neviděli, a poznat svět na dřeň? Někdy to může trochu bolet, často to není ani trochu pohodlné, ale rozhodně to bude stát za to! A jaká jsou ta nejúžasnější místa na světě? Uvidíte!

3.3.2017 od 19,10
Indický Bollywood – taneční skupina Kintari  

3.3.2017 od 19,15
Patagonie na konci světa (Chile, Argentina)
přednáší Jan Krabec
Nedosažitelné horské vrcholy, mohutné ledovce, nádherná jezera, drsná a nepřístupná krajina permanentně ošlehávaná vichřicemi, splachovaná lijáky i rozbouřeným oceánem. Přesto a nebo spíš právě proto magické, krásné a neodolatelné místo.

3.3.2017 od 20,30
Írán není arabská země !!
přednáší Vladimír Váchal
Islámská republika Írán, je fascinující zemí s bohatou historií Perské říše a skvosty islámské architektury. Společně s Vladimírem Váchalem navštívíme slavná íránská města, Perský záliv či podobu každodenního života v Teheránu a v dalších částích Íránu. Dozvíte se jak dnešní Islámská republika funguje, jaké zvyklosti přetrvávají a jak po Íránu nejlépe cestovat. Přijďte se přesvědčit, že není důvod se obávat návštěvy této pohostinné země a jejích milých obyvatel.

 

SOBOTA 4. BŘEZNA 2017

4.3.2017 od 14h
Magický Island s dodávkou a dronem
přednášejí Jana a Karel Wolfovi
Island, v překladu ledová země, je zapomenutou evropskou divočinou na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Je to jeden z mála koutů našeho starého kontinentu, kde se člověk může ještě ztratit v kouzelné přírodě bez lidí, obklopen horami, ledovci a monumentálními vodopády. Svou živost dává ostrov najevo všudypřítomnými horkými prameny, gejzíry či aktivními sopkami. Právě u nich člověk obdivuje tu velikost a sílu divoké přírody. Když místo kolony aut a velkých měst potkáváte jen hejna papuchalků, velryby či divoké ptáky, uvědomíte si, proč právě taková místa patří ke klenotům naší planety.

4.3.2017 od 15,20
Uganda – trochu jiná Afrika
přednáší Saša Ryvolová
Dobrodružství v zemi, kterou Winston Churchill kdysi nazval „Perlou Afriky“. Budeme kempovat na březích velkých jezer, kde jsme slýchali z bezprostřední blízkosti řev hrochů, pozorovat z paluby lodi úžasný ptačí ráj na Kazinga Channel a setkávat se s množstvím zvířat v Národních parcích Mgahinga, Queen Elizabeth i Murchison Falls. Podnikneme trek v podhůří Rwenzori a v Kibale Forest navštívíme šimpanzí tlupu. Jako zlatý hřeb se zúčastníme výpravy za horskými gorilami v deštném pralese NP Bwindi a na závěr přijdou na pořad i nejdramatičtější okamžiky výpravy, kdy šlo opravdu do tuhého!

4.3.2017 od 16,40
Indonéské krásky Bali a Lombok
přednáší Jana Wolfová
Jana Wolfová strávila v Indonésii řadu let, kdy procestovala velkou část této rozmanité země. Ve svém poutavém vyprávění vás zavede do hinduistických chrámů, na rýžová pole a půlnoční slavnosti na Bali i na bílé pláže a aktivní sopky na Lomboku. Kromě dobrodružných cest a jedinečné kultury se také dozvíte, jaké to je v Indonésii provozovat vlastní školy, bydlet v chýši a jíst s místními domorodci rukama.

4.3.2017 od 17,55
Kembang tanjung – tradiční sundánský tanec (skupina Kintari)

4.3.2017 od 18,00
Kanada – mezi indiány do Skalistých hor
přednáší Vladimír Prachař
Vyprávění a fotografie z každoročních cest Vladimíra „Arnieho“ Prachaře do západní Kanady přiblíží dnešní život indiánů Blackfoot, Cree a Shuswap, jejich tradiční obřady a spiritualitu, slavnosti powwow i běžný život v rezervacích i mimo ně. Přednášku zahájí posvátná píseň. Dostanete také tipy na nejkrásnější místa v kanadských Rockies, s příběhy o setkání s medvědy, losy a další divokou zvěří a o způsobu lovu a sběru posvátných bylin indiány.

4.3.2017 od 19,20
Bolívie – chudá krásná indiánka
přednáší Pavel Svoboda
Bolívie je nejchudší zemí Jižní Ameriky. Je jako žebrák, který pospává na pokladu. Přes polovinu obyvatel Bolívie tvoří původní indiáni, po tržištích pobíhají plnoštíhlé indiánky v dlouhých sukních a komických buřinkách. Náhorní plošina Altiplano je jako z jiného světa. Největší solná plán světa Salar de Uyuni, různobarevné laguny, zaledněné sopky, gejzíry, termální prameny, plameňáci! Nejvýše položené hlavní město světa La Paz, co ve skutečnosti není hlavním. Nedivme se tomu, jsme totiž v Bolívii! Na kolech projedeme legendární „silnici smrti“, lodí po jezeře Titicaca, kde se na ostrově Slunce zrodil první Inka. Vypravíme se také do amazonské džungle, kde budeme chytat piraně, jíst housenky a hledat živou anakondu. Společnost nám dělají aligátoři, želvy, opice i říční delfíni. Rozeklané velehory, horníci ve středověkých štolách, všudypřítomné žvýkání koky, rozpadající se autobusy, indiánský festival, tance a veselice. Bolívie je zemí velmi svéráznou.

4.3.2017 od 20,30 do 22,00
Big Trip – dva roky kolem světa
přednášejí Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková
Vyprávění o dvouleté cestě kolem světa ve škodovce s názvem Big Trip a podtitulem ŽIVOT SE MUSÍ UŽÍT, NE PŘEŽÍT. Katka s Láďou zdolali všech pět obydlených kontinentů, navštívili 50 zemí a najeli více než 100 tisíc kilometrů. „Cestu jsme začali vnímat jako život v pohybu, byly to dva roky žité naplno, v trochu jiném režimu, než jaký mají lidé doma. Chvíli to bylo jako dovolená, chvíli jako dřina.“ Oranžová škodovka se jim stala domovem na kolech. Byla i ložnicí, kuchyní i koupelnou. „Na střeše jsme měli barel s vodou, to byla sprcha. Na jihu to bylo dobré, to jsme měli pořád teplou vodu, ale v Patagonii jsme z toho měli kostku ledu.“

======================================

Na společné setkání se těší
Karel Wolf, ředitel festivalu
info@kolemsveta.cz