Afghánistán 2017

Rudolf Svaricek - Afghanistan (3)

DENÍK Z CESTY PO AFGANISTÁNU:
1. díl: AFGHÁNSKÝ VACHÁN – BUSKAŠI A OPIUM
Původně jsme zde měli šplhat na nejvyšší horu Afghánistánu – Nošak, vysoký 7 a půl kilometru. Důsledkem úspěšného červencového výstupu na obávaný peruánský Huascarán byla má operace menisku. Horolezectví v Afgoši odsouvám na příští sezonu a vychutnáme si Hindúkúš i Pamír jinak. Na koních se dostáváme až k hranici Pákistánu, nejen brody jsou dobrodružné. Domácí kouří všudypřítomné opium bez zábran. Ležící požitkář se vždy kroutí kolem plamínku, nad kterým „opaluje“ hrudku opia ! Ochutnáte přetavenou vůni makovic? Skromné chýše skrývají překvapivě barevný život. Karmínové ženy ve zdobných červených oděvech kralují hliněné peci, ze které kouzlí skvělé placky. Zvyklostí je pohostinnost na dřeň. Přestože mají málo, rozdělí se o vše. Všude se podává čaj a chléb – bez příloh. Na rozdíl od Indie zde mají jen samotné placky, žádné zdobení zeleninkou či brambůrkem. Chlebový rituál se odehraje v každé domácnosti. Vrcholem našeho Pamíru je BUSKAŠI – souboj jezdců na koních o bezhlavého berana. Při vášních divoké hry dochází často ke zranění jezdců či koní, někdy i k úmrtí. Tady při souboji koní převažuje smích. Úsměvy tak typické pro celý náš afghánský pobyt.

český cestovatel, fotograf, horolezec, vodák, potápěč a dobrodruh. Jednatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Vizionář s širokým záběrem aktivit. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89 (se psím spřežení na polár), Marco Polo (napříč Asií), Hedvábná stezka (rok a půl asijskými státy), Živá Afrika (napříč Afrikou v modulu Tatry). Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností, osnuje happeningy. Extrémní dobrodruh, zároveň šarmantní společník a obratný diplomat. Gejzír myšlenek a nápadů s abnormálním nasazením a výdrží...

Radka Podaná se jako lektorka a koučka věnuje se již více než 15 let osobnostnímu a profesnímu rozvoji dospělých. Její cesty za poznáním směřují především do Asie, kde nachází svou inspiraci ve východních filozofiích, fascinuje ji poznávávání jednoduchécho života místních lidi, zvyků a jejich víry.