Antarktida včera a dnes

Hynek Adamek - antarktida - 01_8

… aneb včera v hledáčku objevitelů, dnes rájem vědců. A budoucnost? Je nejistá.

Před dvěma sty léty člověk poprvé spatřil Antarktidu. Do té doby vévodil na mapě světa v jižních oblastech nápis Terra Incognita Australis (Neznámá Jižní země).

Za dvě století jsme Antarktidu stihli důkladně zmapovat, částečně vědecky poznat, dát ji specifické postavení coby kontinent vědy. Jaká je dnes jeho budoucnost? Co když největší nebezpečí pro Antarktidu není oteplování atmosféry, ale tsunami turistů, které neustálé nabývá na síle?

Zajímavosti z minulosti a otázky k budoucnosti v 60 minutách.

Geograf, publicista a fotograf. Redaktor National Geographic Česko. Účastník  expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky. Spoluautor stejnojmenné publikace (1996 - společně s J. Hanzelkou a  M. Zikmundem). V roce 2000 mu vychází knížka Čas je dar Afriky – Etiopie (společně s Pavlem Mikešem). V roce 2003 vydává s Jakubem Havlem knihu Island - soulad  protikladů.  Během letní  antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na tomto kontinentu – stanici  Johanna Gregora Mendela. V roce 2010 mu vychází kniha Češi v Antarktidě.