Bolivie a Himálaje na skialpech

DCIM100GOPROGOPR1710.

V první části přednášky nahlédneme pod pokličku skialpové minimalistické expedice do posvátné části indického Garhwalského Himálaje na sedmitisícový Satopanth. Jak se leze na opuštěnou horu v srdci Himalájí, pouze ve dvou lidech, bez kyslíku a bez fixů?

Druhá půlka přednášky nás zavede do jihoamerických And, které jsou domovem kondorů a pum, ale i divokých skialpových sjezdů z šestitisícovek Huayna Potosí (6088 m), Sajama (6542 m) a Illimani (6438 m).

 

Brněnští rodáci (nar. 1989, resp. 1992), bakaláři geologie a profesionální mezinárodní horští vůdci UIAGM na plný úvazek, patří k české špičce v extrémním a expedičním skialpinismu. Odjakživa se věnovali naplno všem odvětvím horolezeckého sportu a na hory spolu vyráží už dvanáct let. Během této doby absolvovali skialpové výstupy a sjezdy na čtyřech kontinentech, mají za sebou ale i nespočet lezeckých výstupů v létě i v zimě a několik prvovýstupů všude po Evropě. Kromě téměř všech koutů Alp a Tater je jejich skialpové expedice zavedli do mnoha norských pohoří, do marockého Atlasu, do pohoří Cordillera Blanca v Peru a Cordillera Real v Bolívii, na nepálskou osmitisícovku Dhaulagiri a naposledy do indického Garhwalského Himálaje. V současnosti mají na kontě již šest slyžovaných šestitisícovek (Nevado Copa, Tocllaraju, Ranrapalca v Peru a Huayna Potosí, Sajama, Illimani v Bolívii). Za extrémní sjezd hory Ranrapalca v roce 2013 obdrželi ocenění Výstup roku Českého horolezeckého svazu. V současnosti provozují vůdcovskou agenturu Švihálek Mountain Guiding.