Na kole do Afriky a zpět

X-20130722235741580

Pavel Trčala si zvolil po operaci kolene opravdu poctivou rehabilitaci – jízdu na kole a plavání v moři z Moravy až do Afriky.  Přejel Slovinsko, Itálii, Korsiku, Sardinii, Sicílii a přistál v Tunisku.  Původně plánoval dosáhnout afrického kontinentu a letět zpět.  Inspirován letákem se slavným poutním místem se však rozhodl pro cestu domů po vlastní ose přes Maltu, Kalábrii, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu a Maďarsko.  Jeho dobrodružství může inspirovat ty z vás, kteří jste někdy museli rehabilitovat po úraze.

Cesta neměla určený plán, Pavel prostě chtěl každý den plavat na jiných plážích a každý den jet novými cestami.  Nikde nenocoval více než jednou.  Pavel byl na cestě do Afriky čtyřicet dva dní, ale jeho výbava byla jako na jednodenní výlet.  Cestoval bez doprovodného vozidla a bez klasických cykloturistických zavazadel.  Ani jeho kolo nebylo turistické.  Jel na závodním karbonovém kole SCOTT a vezl si jen jeden náhradní dres, foťák, plavky, plavecké brýle, kartáček na zuby, opalovací krém.

Před cestou si dal předsevzetí uplavat a ujet na kole denně minimálně vzdálenosti Olympijského triatlonu. Tyto dávky neporušil ani jednou a často byly i několikanásobné. Vybaven GPS hodinkami SUUNTO, jeho denní cyklistické trasy i plavecké traverzy na širém moři byly detailně sledovány přes satelit.

Tato pouť probíhala uprostřed léta. Polední, často čtyřicetistupňové, horúčavy Pavel trávil v knihovnách nebo internetových kavárnách a pravidelně psal z cesty reportáže pro český cyklo server kolo.cz a anglický outdoor magazín Outside Times.

Pavel Trčala