Netradičně po Novém Zélandu

Kamila Hnykova - novy zeland - Mt. Aspiring

Navzdory doporučením průvodců jsme si na Novém Zélandu nepůjčili auto, abychom za měsíc projeli celý severní i jižní ostrov, ale jezdili jsme autobusy a chodili pěšky. Poznali jsme jižní ostrov téměř ve všech podobách. Od 100 km výhledů za azurového nebe v národních parcích Aspiring a Fiordland, po heavy rain falls ve stanu a 8-denní Dusky Sound trek džunglí v nejdeštivější a nejbahnitější části ostrova mezi obřími pabuky a stromovými kapradinami.

KAMILA HNYKOVÁ se věnuje informatice, poznávání a fotodokumentaci přírodně, etnograficky a historicky zajímavých oblastí. Na svých cestách do málo civilizovaných částí světa navštívila vedle evropských států Rusko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Nepál, Turecko, Peru, Indonésii, Bolívii, Chile, Nový Zéland. Putuje v pohorkách, na kole, na bruslích nebo s pádlem, s kamarády, s dětmi nebo s manželem Liborem Hnykem. Pokud ji mimořádně tolerantní rodinka může postrádat, šplhá po sopkách a po ledovcích, vystoupila na vrcholy Mont Blancu, Elbrusu, Pisca, Licancaburu. O svých zážitcích vypráví na besedách dětem i studentům, přednáší na setkáních cestovatelů. Pomáhá občanskému sdružení Surya s provozem Sluneční školy v Himálaji (www.surya.cz).

LIBOR HNYK je cestovatel, který rád navštěvuje místa s divokou původní přírodou nebo zajímavou odlišnou kulturou, zabývá se různými druhy sportů - vysokohorská turistika, kolo, inline brusle, nordické brusle, běžky, vodácká turistika apod. Není specialistou na určitou zemi, krajinný typ nebo kulturní oblast, naopak ho fascinuje krajinná a kulturní rozmanitost naší planety. Podnikl zajímavé cesty do arktického Grónska nebo naopak do pralesů Nové Guineje, přecházel ledovce v Himalájích i v Andách, lezl na sopky v Guatemale, Mexiku, Jižní Americe, na ostrově Reunion i na Jávě. V etiopském Denakilu se mu uskutečnil jeden ze snů - procházet se po břehu lávového jezera v sopce Erta Ale. Nepohrdne však ani outdoorovými zážitky z Evropy - na lyžích překonal pohoří Stará planina v Bulharsku, na inlinech přejel jak celou cyklostezku Odra-Nisa, tak podunajskou stezku z Pasova do Vídně. Velkým zážitkem pro něj bylo setkání jak s usměvavými Tibeťany, tak s Papuánci oděnými pouze do koteky. V posledních třech letech ho uchvátil Slovinský kras se svými ponornými průzračnými řekami, impozantními propastmi, kaňony a nádhernými jeskyněmi. Miluje však i naši přírodu, přejezdy českých přehrad a rybniků po ledovém skle na nordických bruslích mu přinesly stejně hodnotné zážitky jako třeba pokus o výstup na osmitisícovku Cho Oyu.