Nezlomené – projekce nového filmu

Nezlomene, small

Nezlomené – projekce nového dokumentárního filmu a beseda (Kamerun, Indie, Afghánistán). Námět, režie, scénář: Jarmila Štuková, Olga Šilhová, Markéta Kutilová, Lenka Klicperová. Délka: 56 minut.

Tři ženy, tři hrdinky, tři příběhy. Žijí v odlišných zemích, kulturách, mají jiné vzdělání i osudy. Přesto jsou si podobné. Ritu je mladá žena z Indie, kterou v sedmnácti letech polili útočníci kyselinou. Fomuso žije v západoafrickém Kamerunu a bojuje proti staré tradici žehlení prsou. Oryakhil se narodila v Afghánistánu, snad v nejhorší zemi, kde přes všechny překážky vystudovala medicínu a praxi provozovala potají i za Tálibánu. Oryakhil, Ritu i Fomuso dokázaly vzdorovat osudu a pomáhají nejen sobě, ale i ostatním. Prostě ženy, které zůstaly nezlomené.

Původním povoláním novinářka se dnes věnuje zejména práci ve vlastní cestovní kanceláři. K žurnalistice se ale vrací i nadále jako volná novinářka a dokumentaristka. Je zakládající členkou a předsedkyní občanského sdružení Femisphera www.femisphera.com, které mapuje život žen ve třetím světě. Natáčela mj. v Iráku, Indii, Demokratické republice Kongo, Čadu, Keni nebo Kamerunu. Je spoluautorkou dokumentárních filmů „Slzy Konga“, který získal ocenění i na mezinárodním filmovém festivalu Ekofilm 2009, „Latim – Obřezané“ a „Nezlomené“. Spolu s kolegyněmi z Femisphera o.s. je držitelkou první ceny Czech Press Photo 2015 v kategorii online feature. Podílela se i na  tvorbě řady televizních reportáží, spolupracuje s Českým rozhlasem. Je spoluautorkou knihy „Afrika v nás“ (2010) a „Afrika v nás II“ (2013)..