Taneční a hudební vystoupení – podzim 2018

SOBOTA 24.11.2018

 

Sobota ve 12:00 Tradiční tanec z Bali, Puspanjali, zatančí česko-indonéská taneční skupina Kintari.

 

 

Tradiční tanec Puspanjali se tančí na chrámových a jiných slavnostech na ostrově Bali.

Skupina Kintari se specializuje na tance JV Asie, především pak Indonésie. Výtěžek z jejich vystoupení je věnován na rozvojové projekty Kintari, které na ostrově Lombok podporují vzdělanost místní dětí. Více na www.kintari.org

 

 

 

 

 

Sobota ve 14:00 Tanec z ostrova Bali, Cendrawasih, zatančí Brenda Augustina a Wayan Sri Astuti.

 

Tanec Cendrawasih znázorňuje tanec posvátných ptáků žijících na ostrově Bali. Tančí se na chrámových a jiných slavnostech.

Tanec předvedou dvě balijské tanečnice, Brenda Augustina a Wayan Sri Astuti, které v současné době vystupují se skupinou Kintari.

Skupina Kintari se specializuje na tance JV Asie, především pak Indonésie. Výtěžek z jejich vystoupení je věnován na rozvojové projekty Kintari, které na ostrově Lombok podporují vzdělanost místní dětí. Více na www.kintari.org

 

 

 

Sobota v 15:40 – 16:00 Tradiční bambusové nástroje angklung představí skupina Angklung Praha.

 

Interaktivní vystoupení skupiny Angklung Praha, kde se zapojí i diváci hrou na bambusové nástroje angklung. Angklung je indonéský bambusový hudební nástroj, který je od roku 2010 zapsán na seznamu UNESCO, právě proto, že to není jen pouze hudební nástroj, ale má hlubokou vnitřní filozofii již od pre-hinduismu. Jeho podoba, velikost, způsob hraní i využití a nakonec i hudební forma se časem měnila.
Dnes si společně zahrajeme již na moderní podobu angklung Sarinande, který byl ve 20. letech 20. století přepsán do 8 západních/evropských základních not (do-re-mi-fa-sol-la-si-do).

 

 

 

Sobota v 16:30 – Tradiční tanec dayaků z Kalimantanu, Enggang Melenggang, zatančí česko-indonéská skupina Kintari.

 

 

Tanec posvátných ptáků znázorňuje život dayaků v soužití s přírodou.

Skupina Kintari se specializuje na tance JV Asie, především pak Indonésie. Výtěžek z jejich vystoupení je věnován na rozvojové projekty Kintari, které na ostrově Lombok podporují vzdělanost místní dětí. Více na www.kintari.org

 

 

 

 

 

Sobota v 18:00 – Bubenická show v podání africké skupiny Mbunda Africa.

 

Hudební skupinu Mbunda Afrika ( v českém překladu Bubny z Afriky ) tvoří hudebníci pocházející z Demokratické republiky Kongo, Konžské republiky, Angoly, Guiney, Toga, Burkina Faso, Senegalu, Pobřeží Slonoviny a Tuniska. Hlavní hudební rytmy pocházejí z Demokratické republiky Kongo, stejně jako jejich vedoucí Mulenda Mabuaka Sonny (sólový zpěv, xylofon, štěrkátka atd.), avšak díky pestrému složení původu všech dalších hudebníků se dají vyslechnout tóny celé Afriky.

 

 

 

 

Sobota v 19:30 – Tradiční chrámový tanec Bharatanatyam představí tanečnice Lila Mohini.

 

Lila Mohini se věnuje tradičnímu chrámovému tanci bharatanatyam již od dětství a tento tanec také vyučuje.

Bharatanatyam, původně chrámový tanec, pochází z jihoindického státu Tamilnádu. Jeho název vznikl kombinací čtyř slov: bha (bhavam znamená „výraz“), ra (ragam je „hudba“), ta (talam značí „rytmus“) a slovo natyam představuje „tanec“. Je založen na starověkém indickém spisu Natya Shastra z oblasti divadelního umění, tance a hudby, který byl psán v období mezi 200 př. n. l. a 200 n. l.

 

 

 

NEDĚLE 25.11.2018

 

 

Neděle ve 12:30 – Tradiční indický tanec bollywood zatančí taneční skupina Óm Dance Academy.

Zakladateli skupiny Om Dance Academy jsou indický tanečník Om Sasidharan, choreograf a lektor bollywoodského tance z Keraly, a česká tanečnice a herečka Lucie Linhartová. Prostřednictvím tance můžete nahlédnout do pestrého světa Bollywoodských filmů a jeho nejnovějších trendů a forem. Choreografie jsou vždy velmi energické, nápadité a plné překvapení. Směle propojují tradiční indické tance s prvky moderních západních tanečních stylů, jejich vystoupení jsou proto klasicky i moderně laděná, dynamická a zábavná. Bollywoodský tanec je indický filmový tanec a je především o vyprávění příběhu. Bollywood je o fantazii a půvabu, je energický a plný emocí. Více na www.bollywooddance.cz

 

 

 

Neděle ve 14:00 – Tanec z Mexika, El Toro Rabon, zatančí skupina Dvorana.

 

Taneční skupina Dvorana zpracovává lidové tance z několika mexických regionů. Na svých představeních předvádí také lidové tance jiný národů, Anglie, Skotska, Irska, Ameriky. Pojítkem je vydupávání rytmů, které je mnoha různým kulturám společné. Více na dvoranacd.cz 

Tanec El Toro Rabon pochází ze státu Guerrero. Velmi poutavá melodie je doplněna vydupáváním rytmu. Tanec napodobuje býčí zápasy. Muži představují pomyslné býky a dívky je pomocí šátků nahání.

 

 

 

 

Neděle v 15:15 – Novozélandský tanec Haka předvedou tanečníci ze skupiny Whakaari Rotorua.

Whakaari Rotorua seznamují publikum z mnoha zemí světa s unikátními domorodými maorskými zpěvy a tanci, kulturou původních obyvatel Nového Zélandu.

V maorštině se Nový Zéland řekne Aotearoa, což znamená Země dlouhého bílého oblaku. Whakaari Rotorua tedy představují Zemi dlouhého bílého oblaku lidem z různých kultur, obzvlášť té české a slovenské po celé České republice a na Slovensku.

Haka je tradiční maorský tanec, který se stal celosvětově známým především díky předzápasovým rituálům novozélandského ragbyového týmu All Blacks. Nejznámější haka nese název Ka mate, její význam by se dal přeložit jako „Jednou přijde smrt, teď ale žiju“. Whakaari Rotorua seznamují své publikum nejen s hakou, ale také s tradičními maorskými písněmi a tanci.

 

 

Neděle v 16:00 – Tanec z Mexika, La Negra, zatančí skupina Dvorana.

 

Taneční skupina Dvorana zpracovává lidové tance z několika mexických regionů. Na svých představeních předvádí také lidové tance jiný národů, Anglie, Skotska, Irska, Ameriky. Pojítkem je vydupávání rytmů, které je mnoha různým kulturám společné. Více na dvoranacd.cz

Slavnostní tanec La Negra ze státu Jalisco je známý pro barevnost svých kostýmů a krásnou hudbu. Každá dívka pracuje s barevnou sukní, kterou vytváří nádherné vlny. Společně s tanečníky vydupávají rytmické kroky.

 

 

 

 

Neděle v 18:00 – Tanec z Jižní Koreji představí taneční skupina Kintari (choreografie: Peggy Choy)

 

 

Taneční skupina Kintari zatančí autorskou choreografii Peggy Choy, zvanou “Thread of Life” (světová premiéra, 2018). Tuto choreografii vytvořila choreografka Peggy Choy speciálně pro skupinu Kintari. Tanec je inspirován korejskou tradicí, je to tanec o cyklu života, životu v komunitě, přirozeném konci života a začátku nové generace. Choreografie: Peggy Myo-Young Choy, hudba: “Ee Chê”, “Yesh’ Te”, Anna Homler & Steve Moshier. www.kintari.org