10 důvodů proč musím na Island – 2. část

Publikováno: 30. 11. 2013


island-krafla-geotermalni-elektrarna

6.    Efjala…Ejafla…Ejflatla…Elafjal…Eyjafjallajökull

Jaká byla poslední slova islandské finanční krize? (Rozprašte můj popel nad Evropou :-)

Věřitelé, kteří půjčili po finančním zhroucení Islandu 2,1 miliardy USD, posílají spěšné depeše k polárnímu kruhu: Dear Iceland, we said: „send cash, not ash“.

Znáte lepší? Určitě ano! Aby taky ne, když byl výbuch této islandské sopky jednou z deseti nejvýznamnějších přírodních událostí posledních let. Paradoxem je, že na osmibodové škále sopečných explozí, příslušela aktivita Eyjafjallajökull pouze třetímu stupni. Finančně zbídačené zemi tak svitla naděje na umoření nepodstatné části dluhu prodejem suvenýrů, od tělového peelingu se sopečným prachem po pralinky ve tvaru kráteru plněné tekutým „lávovým“ karamelem. Bez toho se obejít dá, ale bez čeho to nepůjde, je túra do Þórsmörku přes průsmyk Fimmvörđuháls, kde rozvášněná sopka rozevřela svůj chřtán do pekla. Treková stezka, kterou po výbuchu zalila láva, už byla přeznačena, ale barevný pahorek, který se z trhliny vynořil, zůstává dál tichým mementem v černočerné krajině.

7.    Only in Iceland

Kdysi po e-mailech kolovala série fotografií nazvaná „only in“: u Číny to bylo přelidněné koupaliště, u Austrálie značka nejbližší benzínky ve vzdálenosti 350 km, u Japonska skladný hranatý meloun…

Island mezi zeměmi nebyl. Naprosto neprávem.

Všední den. Jdete si koupit něco k jídlu a na dveřích obchodu visí cedulka. Stejná visí i vedle v kavárně a taky v pekařství přes ulici. Stojí na ní „Z důvodu pěkného počasí zavřeno“.

A spousta dalších fotek, dokud Vám nedojde film nebo karta ve foťáku…

8.    Party začíná v potoce v 18:30

Se studeným pivem do horkého potoka – to je název povedeného programu, který uvádí islandská příroda v geotermálně aktivních oblastech. „Pro velký úspěch opakujeme představení každý den. Nepřízeň počasí neohrozí program. Místa na sezení i na plavání. V Modré Laguně je možno podstoupit doprovodný program – omlazovací proces pod nánosem křemičitého bahna a dušení zážitků v parní lázni. Upozorňujeme návštěvníky, aby si sami regulovali teplotu pohybem na levou či pravou stranu potoka, dle horkého přítoku. U hráze začíná v sedm degustace sušených řas, tresky skvrnité a pálenky Brenivín. Dostavte se včas.  Koupací čepice není nutná. Při nenadálé přeháňce prosíme návštěvníky, aby si pláštěnkami přikryli své svršky na břehu. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel.“

Je jen málo míst na světě, kde se během treku nádhernou krajinou můžete naložit do teplého potoka s vychlazeným pivem v ruce, jako jsme to udělali během našeho zájezdu na Island. V klidu popíjet, debatovat a čekat, až se přežene lehký deštík. Pokud není přírodní laguna rovnou součástí kempu, můžete vyrazit do venkovního bazénu, který najdete v každém větším městě. Vstupné není nijak drahé a před odchodem si můžete vyzkoušet báječný vynález – odstředivku na mokré plavky!

9.    Hákarl – antigurmánský zážitek

Islandská specialita vévodící nejvyšším příčkám žebříčků nejnechutnějších jídel světa – to je hákarl. Jde o fermentované, řádně uleželé maso žraloka grónského, které by bez fermentace nebylo pro člověka vůbec poživatelné. K vyrovnání osmotického tlaku totiž tato ryba využívá amoniaku kolujícího v krevním řečišti. Močovinu maso vylučuje celou dobu procesu fermentace – uložené v jámě vykopané v písku, řádně zatíženo kameny. Proces trvá 6 týdnů (léto) až 3 měsíce (zima). Zbytek maso vyloučí během sušení, které zabere další 2-4 měsíce. V dnešní době je tradiční zahrabávání masa vytlačeno stlačováním v prodyšných dřevěných bednách. Pak už může následovat degustace. Islanďané kousky stále čpavkem páchnoucího masa vydatně zapíjejí místní nejznámější kmínovou pálenkou Brennivín. Zda je to dobrý krok můžete uvážit sami s ohledem na fakt, že místní této pálence přezdívají Svarti Dauđi – černá smrt.

10.    Důvod důvodů – aneb všechno, co se nevešlo

Určitě mi po návštěvě ostrova dáte za pravdu, že vyjmenovat všechna lákadla severní ostrovní výspy Evropy na deseti prstech prostě nejde. A tak jenom pár, na které si vzpomenu: Houbaři tady najdou svůj ráj – houby tu rostou hojně, houbaři sbírají velmi zřídka. Fotografové – rozmanitost krajiny i počasí vám zaručí pestré fotografické podmínky i snímky. Meteorologové – díky proměnlivému počasí můžete pozorovat všechny klimatické jevy z jednoho ostrova (od polárního dne, polární záře, po lokální mrak, ze kterého prší). Rybáři – mořský rybolov je na ostrově novinkou, na rybářské mapě v podstatě bílá místa, ve vodách se prohánějí hlavně tresky, vlkouši, platýsi, mořští ďasi a halibuti. Geologové, Gurmáni, Vulkanologové, Dobrodruzi a hlavně Turisté, vzhůru na Island!

Autor: Pavla Slepičková, jezdí na zájezdy s CK Mundo, pro kterou také píše cestovatelské články a cestopisy