Tromso, aneb Ledové království za polárním kruhem
Publikováno: 11. 5. 2022
Město Tromsø je možná nejkouzelnějším městem za polárním kruhem. V období Vánoc, kdy panuje polární noc a město žije v temnotě jsou pro obyvatele vánoční světýlka téměř vysvobozením. Slunce vycházelo kolem 11:30 a zapadalo 12:18, takže se z Vás stane spíše noční tvor.
Ledové království severu však stále nabízí krásná místa, které stojí za navštívení! Které to jsou?
1) Jízda se psím spřežení
Celodenní zážitek začíná ráno ve tmě krátkým školením a převléknutím do jezdecké kombinézy. Následuje seznámení s Vaší smečkou a vyrážíme za dobrodružstvím! Téměř tři hodiny jízdy arktickým kaňonem včetně zamrzlého jezera je dech beroucí adrenalinový zážitek, který však při laxním přístupu může být velice nebezpečný. Člověk si musí uvědomit, že psi jsou živé bytosti, kdy každý jedinec má jedinečnou povahu. Opravdu nefungují, jako pedály ve Vašem automobilu. V kopcích je třeba jim pomoci, z kopce zase brzdit, veliký důraz je kladen na balancování s rovnováhou. Po návratu do kempu následuje rozloučení se smečkou a debata s průvodcem při ohni o horké kávě.
Alternativou pro jízdu se psím spřežení je jízda na sněžném skútru, avšak při poměru cena/zážitek jednoznačně vítězí psí rošťáci!
2) Sobi, kam se podíváš!
Kolem Tromsa je mnoho ostrovů, kde můžete narazit na stádo sobů, případně si můžete zaplatit přímo návštěvu sobí farmy. Sobi jsou majetkem Sámů, kteří jsou domorodí ugrofinští obyvatelé, jenž se do dnešní doby věnují tradičnímu způsobu života. Velice se nám líbí ekologické smýšlení, kdy poražený kus je kompletně zpracován, nejen maso, ale také kožešina, či paroží. Velká většina sobů není pro člověka nebezpečná, pravděpodobně pochází z některého ze stád.
S maximální obezřetností můžete jít blíže k nim, pozor si však dejte na rychlé pohyby a zejména období říje (období páření).
3) Lov polářní záře
Sytě zářívá zelená barva, která tancuje po nebi – tu známe téměř všichni z fotek kolujících na sociálních sítích, jak je tomu však ve skutečnosti?
Vidět samotnou září není vůbec jednoduché, musíte mít dokonalé podmínky pro pozorování a také fotografickou techniku. Většinou okem neuvidíte záři tancovat zeleně na nebi, ale pouze uvidíte bezbarvou, či jemně zelený objekt, laik si často může záři splést s mrakem. Krásnou fotografie, které známe jsou z profesionálních fotoaparátů na stativu. Lidské oko není schopné zachytit záři tak silně, jako citlivý mikročip fotoaparátu. Někomu stačí fotka, aby byl spokojen, ale někdo může být z polární záře zklamaný, neboť ve skutečnosti ve většině případů neodpovídá očekávání z fotografií. Rozhodně však stojí za to tento magický moment zažít, případně zapojit trošku své fantazie. Možná budete mít štěstí a uvidíte silnou polární záři vlastním okem! Důležité je však být trpělivý, hodiny můžete čekat v mrazu, ale polární záře se Vám může ukázat pouze na pár vteřin! Tento dobrodružný lov s nejistým výsledkem stojí za to zažít!
4) Fjordy
Tyto úzké mořské zálivy, jakožto pozůstatek po ledovcové činnosti jsou typické pro Tromso a okolí.
Doporučujeme zejména Sommaroy, Kaldfjord a ostrov Kvaloya.
V Sommaroy v létě 69 dní nezapadá Slunce, v zimě naopak ani nevychází. Doporučujeme navštívit vrchol Ornfloya, který nabízí krásný výhled na desítky ostrovů a fjordů. Samotný výšlap zabere zhruba třicet minut.
5) Město Tromsø a okolí
Samotné město Tromsø nabízí mnoho míst a muzeí, které stojí za návštěvu.
Nejvíce doporučujeme zajít si do informačního centra a vyřídit si Tromsø day pass, díky kterému máte vstupy do většiny muzeí, lanovek v jedné ceně. Zejména Polarmuseum Tromsø, kde naleznete mnoho informací a pozůstalostí nejen od Roalda Amundsena, ale dalších slavných polárníků stojí za návštěvu. Nahlédnout můžete také do vědeckého muzea, které Vám přiblíží geologickou významnost permafrostu pro Zemi, nebo přiblíží principy polární záře. Pro milovníky zvířat se nabízí akvárium Polaria, kde si můžete užít spoustu zábavy při cvičení tuleňů. Nesmírně inteligentní zvířata, které štěkají, jako Váš mazlík! Na druhém ostrově, který je spojen mostem Tromsøbrua můžete nahlédnout do Arctic Cathedral,která je stylem velmi podobná opeře v Sydney, popřípadě vyrazit na vyhlídku Fjellstua, ke které vede 1200 schodů, popřípadě se nabízí jízda lanovkou.
Doporučujeme také zabookovat výlet do Magic Ice Domes Tromsø, do skutečného Ledového království severu! Můžete si dát drink na baru z ledu, případně strávit noc v jedné z ložnic, kdy každá je věnována jedné postavě severské mytologie . Umělecké díla propracovaná do posledního detailu, které musíte rozhodně vidět!
Tromsø a okolí nabízí spoustu dalších možností, jak strávit arktickou dovolenou v ladovské zimě. Ideální místo pro pozorování velryb, vysokohorskou turistiku, skialpinismus. Své si zde nalezne opravdu každý! Nejlepší spojení do Tromsa je letecky, kdy nejbližší pravidelná linka se nachází v polském Gdaňsku. Zpáteční letenky tu můžeme sehnat již za 3000 Kč! Cena ubytování a služeb v Tromsu je však poměrně vysoká. Půjčení auta na jeden den vychází zhruba 1300 Kč, jízda se psím spřežením – 4500 Kč/osoba. Čepované pivo si vychutnáte zhruba za 170-250 Kč. Nicméně arktickou dovolenou člověk zažije jednou za život, většina lidí ani jednou, a proto neváhejte a vyražte zažít mrazivé dobrodružství!
Text a foto: Petr Ceh