Japonsko – není žádné jiné jemu podobné
Publikováno: 2. 10. 2012
Na světě není žádné jiné jemu podobné
Budete si připadat jako ve filmu. A žánry můžete měnit podle nálady. V neonovém světe Tokia se z vás stane okatá postavička ze starých seriálů anime. V Hirošimě se zase vrátíte v čase do druhé světové války. A v pitoreskních uličkách starého Kyota zatoužíte po svém prvním kimonu. Celkový dojem filmové hvězdy a pět minut slávy získáte spolu s prosbou Japonců o společnou fotografii. Usínání v zemi vycházejícího slunce patří k těm nejsladším …
Tváří v tvář sumistovi
Kromě zmíněného neonového světa, vyhlášených muzeí a zběsilého nakupování můžete v Tokiu zažít také speciální okamžiky v sumistických stájích. Velká část těchto sportovních spolků totiž zve na své tréninky i diváky. Cvičení začínají velmi brzy ráno a v jejich průběhu je vyžadováno naprosté ticho. Uvítají vás například ve stáji Arashio (www.arashio.net).
Japonsko = Gejša
Tato rovnice platí, ale musíte být ve správný čas na správném místě. Zahlédnout pravou gejšu je spíše o štěstí, ale i tomu můžete jít naproti.
Gejša je opravdovou hvězdou tohoto asijského císařství a Japonci jsou jí snad ještě více uchváceni než zahraniční turisté. A tak na jaře a podzim všechny japonské babičky a donucení dědečkové nasednou do autobusů a namíří do Kyota. Pouze tři až čtyři měsíce v roce jsou totiž gejši k vidění v japonských divadlech. Jarní maratón představení je obvykle zahájen v prostředku března a končí v polovině května. Každý měsíc vystupuje jiný soubor a denně odehraje až čtyři hodinová představení. Divadlo je nacpané k prasknutí (do sálu se vejde kolem 500 lidí). Zákaz focení a natáčení jsem se snažila porušit, ale bez úspěchu. Pohotová hosteska mi před objektivem mávala plackou zákazu focení …
Nezničitelná Hirošima
Hirošimu i Nagasaki jsem měla za mrtvá města. Nikdy mne nenapadlo, že místa ožehlá atomovou bombou dnes mohou žít svým normálním životem. Po bombovém útoku v Hirošimě se s rekonstrukcemi obydlí i infrastruktury začalo brzy, po 18ti měsících byla vidět první zlepšení. Obyvatelé si tehdy neuvědomovali vážnost nebezpečí ozáření.
K tragické události, která se udála onen nešťastný srpnový den roku 1945 se velmi působivě vrací Muzeum míru v Hirošimě. Cílem expozice je upozornit na nebezpečí současného jaderného zbrojení. Nebyla jsem jediná, která při shlédnutí fotografií a přečtení příběhů obětí plakala. Této zkušenosti se bohužel zatím nedostalo hlavním aktérům tohoto problému. Zástupci největších jaderních velmocí se totiž návštěvě muzea zatím úspěšně vyhýbají.
Dobrý rady od Radový:
- Cestování po Japonsku je velmi drahé. Nejdražší jsou samozřejmě vlaky typu šikanzen, které si nemohou dovolit ani všichni Japonci. Pokud tedy nebudete jezdit autobusy nebo místními vlaky, určitě si zakupte tzv. Japan Rail Pass. K dostání je buď na internetu (po zaplacení bude karta zaslána na adresu mimo Japonsko) nebo u certifikovaných prodejců v zahraničí, V JAPONSKU NENÍ K DOSTÁNÍ. Vybrat si můžete podle délky platnosti pasu (7, 14, 21 dní) nebo komfortu (Zelená, Obyčejná). Karta není úplně levná, ale projet se šikanzenem je úžasný zážitek. Pas platí i pro vlaky z letiště do centra Tokia a celkem pohodlně s ní můžete cestovat také po hlavní metropoli.
- Nespoléhejte se na internetové spojení mimo vaše ubytování. Na rozdíl od zbytku světa, v Japonsku budete wifi v místních i nadnárodních kavárnách hledat marně.
- Angličtina kupodivu pro Japonce není takovou samozřejmostí, jak jsem zprvu očekávala. Největší problém vám to nejspíše způsobí v dopravě. Přestože je všechno perfektně značené, budete nejspíše pokaždé potřebovat asistenci. Napište si proto dopředu na papírek název vaší cílové či přestupní stanice a v momentu potřeby své poznámky ukažte průvodčímu. Velmi ochotně vás nasměruje.
- Japonci jsou vášnivými sportovci i cyklisty. Pokud vás už bude unavovat jezdit místní MHD, vyražte po okolí na kole. Např. v Kyotu jsou pronájmy bicykletů za hubičku!
- Záleží na vkusu, ale pro mě je nejlepší čas pro návštěvu Japonska květen. Rozkvetlé třešně, jarní počasí a gejši v ulicích Kyota vás rychle okouzlí.
Lucie Radová
Bloggerka a cestovatelka. Japonsko navštívila v květnu 2012 na své cestě kolem světa. Více o cestování také na: www.luckycesta.cz