Amsterdam za jeden den

Publikováno: 19. 2. 2014


Amsterdam - 030

Když se řekne Holandsko, každý si okamžitě představí sýr, dřeváky a tulipány. Někdo si zase vzpomene na majestátní větrné mlýny, idylickou venkovskou krajinu a všudypřítomné ovce a krávy. Ano, to vše je Nizozemsko a nejen to, Nizozemsko je také Amsterdam – kosmopolitní metropole plná života, kultury a umění, ale i historické a přístavní město.

Hlavní město Nizozemského království získalo jméno podle řeky Amstel. Amsterdam byl založen v roce 1200 v místech, kde se dnes nachází hlavní náměstí Dam. Nové město se brzy rozrostlo ve významný námořní přístav. Největší rozkvět nastal koncem 16. století s příchodem bohatých kupců a vzdělanců z jihu Nizozemí. Vodní kanály, grachty, jejichž stavba započala začátkem 17. století a byla dokončena v roce 1663, dodnes vytvářejí jedinečnou atmosféru města a propůjčují mu jeho osobitý ráz, který sem jezdí obdivovat turisté z celého světa.

Dnešní Amsterdam je rušné a moderní město, kde se prolíná typicky holandská architektura a mentalita s moderními a koloniálními vlivy. Pro Amsterdam jsou typické úzké budovy, což je dané tím, že se výše daně z nemovitosti odvozovala od šířky domu – čím užší průčelí, tím nižší náklady. Dalším charakteristickým prvkem jsou již zmíněné grachty, které původně sloužily především k odvodnění a získání pevné půdy pro stavbu města. I když se to na první pohled nezdá, voda v grachtech je poměrně čistá. Říká se, že když někdo do grachtu spadne, nehrozí mu ani tak riziko infekce, jako spíš poranění o nejrůznější harampádí. Například jenom jízdních kol prý skončí v grachtech ročně na 10 000.

Seznámení s Amsterdamem

Nejlepší způsob, jak poznat Amsterdam, je projít si město pěšky. Je to příjemná procházka a způsob, jak nasát tu pravou atmosféru, kterou toto město přímo srší. Naše procházka městem začne od hlavního nádraží (Centraal Station). Jde o impozantní budovu z roku 1889 z dílny architektů Ghenta a Cuyperse, kteří obohatili Amsterdam o dvě další významné stavby – Rijksmuseum a Concertgebouw. Od hlavního nádraží se vydáme na jih po třídě Damrak směrem k hlavnímu náměstí Dam. Cestou se zastavíme u staré burzovní budovy Beurs van Berlage postavené v letech 1898–1903 podle návrhu renomovaného architekta H. P. Berlage. Až dorazíme na hlavní náměstí Dam, naskytne se nám možnost obdivovat Královský palác (Koninklijke Paleis), oficiální rezidenci nizozemského krále. Jde o velkolepou budovu bývalé městské radnice z roku 1665, která nedávno prošla důkladnou renovací. Na Damu lze také obdivovat kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel), pozdně gotickou baziliku z 15. století, kde se tradičně koná korunovace nizozemských panovníků, a kde se 30. dubna tohoto roku odehrála korunovace krále Willema-Allexandra. Nieuwe Kerk byl také svědkem královské svatby Willema-Allexandra a Maximy v roce 2002. Uprostřed náměstí se tyčí památník obětem druhé světové války, Nationaal Monument, 22 metrů vysoký obelisk. Z náměstí, směrem dál na jih, vede hlavní nákupní třída Kalverstraat, na jejímž konci se nachází bývalý konvent ze 14. století, osvěžující oáza klidu v samém srdci města. Zde se bekyně, katolické společenství neprovdaných či ovdovělých žen, staraly o nemocné a staré a vedly zbožný život.

Květinové i bleší trhy

Na konci ulice Kalverstraat, na protějším břehu grachtu Singel, se nachází proslulý amsterdamský květinový trh. Můžete zde koupit nejen čerstvé květiny všech druhů i barev, ale i spoustu méně či více kýčovitých suvenýrů. Když budete pokračovat dál na východ přes Rembrandtplein, rušné náměstí lemované hospůdkami, kavárnami a restauracemi, jehož středobodem je socha autora známé Noční hlídky, narazíte na Waterlooplein. Zde se od pondělí do soboty konají bleší trhy a lze zde zakoupit vše od starých knih a plakátů, přes masivní zámky na kola až po originální kreace mladých módních návrhářů. Nedaleko se nachází také slavný most Magere brug, zdvižný most pro pěší a cyklisty, jehož historie sahá až do roku 1691, a který každý večer ozáří na 1200 žárovek.

Milovníci muzeí by měli rozhodně pokračovat dále na jih, směrem k Museumplein, v jehož bezprostředním okolí se nacházejí dvě největší amsterdamská muzea a atrakce vůbec – Rijksmuseum a Van Gogh museum. Samo Museumplein, městský park, je svěží zelená plocha, která vybízí k pikniku a odpočinku.

Čtvrť červených luceren a Nieuwmarkt

Kdo by snad více než po kultuře a umění toužil po zábavě a nevšedním zážitku, může vyrazit do slavné tzv. čtvrti červených luceren, která se nachází na ulici Warmoesstraat a v jejím bezprostředním okolí. Až se sem půjdete podívat, nesnažte se fotit, mohli byste přijít o foťák, v horším případě skončíte v grachtu i vy. K vidění jsou tu nechvalně známé vitríny s prostitutkami ze všech koutů světa, nepřeberné množství nočních klubů a striptýzových barů. V okolí se nachází také spousta více či méně turistických koffieshopů.

Východně od vykřičené čtvrti nelze vynechat příjemné náměstí, Nieuwmarkt (Nový trh), lemované živými kavárnami, restauracemi a obchody. Hlavním orientačním bodem je Waag (Váha) pocházející z roku 1488. Dříve se jednalo o součást městského opevnění, později o hlavní amsterdamskou váhu a veřejné popraviště. Nedaleko s nachází Oude Kerk (Starý kostel), nejstarší dochovaná budova v celém Amsterdamu z roku 1306. Z kostelní věže se paradoxně nabízí fantastický výhled na vykřičenou čtvrť.

Den je nejlepší zakončit romantickou plavbou po amsterdamských kanálech anebo posezením v některých z amsterdamských hnědých kaváren, tzv. bruin café. Tyto podniky se vyznačují jednoduchým zařízením, ale především svou útulností. O hnědou patinu, která se zasloužila o toto specifické označení, se postaral nejen intenzivní nápor času, ale především dlouhodobé působení cigaretového a doutníkového kouře. V dějinách města se období zlatých věků střídala s časy, kdy Amsterdam zchudl, z grachtů se staly odpadní stoky a celé město nepříjemně páchlo. Jedinou účinnou obranou prý bylo kouření. Dnes už se naštěstí žádného zápachu bát nemusíte, útulno je tu ale stále stejně.

Autor: Klára Řezníčková, průvodkyně poznávacích zájezdů do Holandska a Belgie u CK Mundo