Bali – naplánujte si cestu do ráje

Publikováno: 26. 9. 2022


BALI_mountain-gaf13102e7_1280

Bali je doslova kousek ráje na zemi – nabídne vám celou řadu přírodních divů, pohodové obyvatele, skvělou kuchyni i jedinečnou atmosféru hinduistických památek. Co přesně byste si na Bali neměli nechat ujít, a jak se na cestu připravit včetně cestovního pojištění?

Bali díky svým krásám získalo přízvisko “ostrov Bohů”. Místní obyvatelé pak čarovnou moc připisovali zdejším sopkám, v jejichž okolí postavili celou řadu chrámu. Nejvyšším vrcholem ostrova a nejnavštěvovanější sopkou je pak Gunung Batur, odkud je nádherný výhled do okolí s malebnými rýžovými poli, spoustou uklidňující zeleně i Indický oceán.

Co vidět a zažít na Bali

Dovolená na Bali je jako stvořená pro milovníky lenošení na pláži, surfování i šnorchlování, historie, stejně jako vynikajícího jídla. A zvlášť pro ty, kteří jednoduše potřebuji vypnout a zapomenout na starosti všedních dnů.

Jedním z největších lákadel ostrova jsou místní hinduistické chrámy, kterých zda má být na 100 tisíc a najdete je na plážích, v džungli, rýžových polích i na zdejších útesech.

Běloskvoucí pláže jsou dalším velkým lákadlem, přičemž voda Indického oceánu tu má krásných 27 stupňů. Koupání si můžete užít jak u velkých letovisek, tak na opuštěných a klidných místech poblíž sopek a chrámů. Bali je díky skvělým podmínkám také vyhledávaným cílem surfařů. Tenhle sport si tu můžete vyzkoušet, i když jste pouhý začátečník, a dokonce si zaplatit i hodiny s instruktorem. Jestli ale raději obdivujete podmořský život, nenechte si ujít příležitost zahlédnout při šnorchlování nebo potápění mantu, želvy a celou řadu dalších nádherných tvorů.

A jací jsou zdejší obyvatelé? Usměvaví, zbožní a velmi ochotní. Díky tomu se na Bali budete cítit opravdu vítání a doslova jako doma. Celková atmosféra ostrova se také pojí s vonnými tyčinkami, rušnými tržišti i balijskými tanci, tradicemi i rituály.

Kdy vyrazit na Bali

Na Bali se střídá období sucha (květen – září) s obdobím monzunů (říjen – duben). Vždycky se ale můžete spolehnout na to, že počasí na Bali slibuje krásné teplo po celý rok. Počítejte s tím, že turistická sezona zde vrcholí od června do srpna, kdy bude na ostrově spousta lidí. Pokud tedy máte raději klidnější dovolenou, vyrazte na Bali v květnu nebo v září, případně i v zimě. I v období dešťů zde prší například dva dny a pak se vyčasí, takže se nemusíte bát.

Nejlepší letenky na Bali

S předstihem můžete letenky na Bali sehnat v rámci akčních nabídek od 13 do 15 tisíc korun. Většinou se ovšem jedná o dlouhé lety s více přestupy a časovými prodlevami. Záleží tedy na vás, jestli preferujete finanční úsporu nebo pohodlnější cestování.

Standardně se pak cena letenek na Bali pohybuje od 18 do 30 tisíc korun. Určitě se nedívejte jen na odlet z Prahy. Výhodnější ceny na vás čekají například z Vídně nebo Mnichova.

Než vyrazíte na Bali

I když je Bali velmi pohodovou a bezpečnou destinací, nezapomeňte si před odjezdem zajistit správné cestovní pojištění. Při jeho sjednávání byste měli myslet především na to, jak budete svou dovolenou trávit - jestli se chystáte i na nějaký výšlap nebo sportovat, a své plány v pojistce zohlednit.

Aktuální srovnání cestovního pojištění získáte prostřednictvím online kalkulačky, díky které si můžete cestovko i během pár minut také sjednat.

Opomíjet byste také neměli riziko covid-19 a předem se informovat o tom, jaké na Bali panují podmínky ohledně vstupu a zdejší bezpečnostní opatření, stejně jako v zemích, přes které budete na Bali cestovat.

A co se týče víz – po příletu vás bude čekat imigrační kontrola. V případě, že váš pobyt na Bali bude kratší než 30 dnů, bude stačit, když si po příletu zdarma vyřídíte Visa on Arrival. A váš pas musí být také platný alespoň 6 měsíců po datu příletu.