Chorvatsko pod hladinou:

Publikováno: 5. 2. 2019


chorvatsko

To je svět jako z Pandory okořeněný potopenými vraky lodí

Asi každý, před kým zmíníte Chorvatsko, si představí přeplněné pláže, davy turistů mířících z jedné části letoviska na tu druhou, ale také překrásné pláže a kvalitní služby. Na druhou stranu i v Chorvatsku existují místa, kde budete docela sami. Nemusíte jezdit na jednotlivé ostrovy a poohlížet se po tzv. robinsonádách, stačí, když si pořídíte potřebné vybavení a zahledíte se pod hladinu, kde na vás čeká zbrusu nový svět.

Kde je to pod vodou nejkrásnější?

Asi nikoho nepřekvapí, že ty nejatraktivnější potápěčské zážitky zažijete v zónách, kde je potápění povoleno jen s předem uděleným souhlasem Správy pro ochranu kulturního dědictví při ministerstvu kultury, a to výhradně organizovaně. Pokud toužíte objevovat staré vraky lodí a hluboké podmořské prolákliny, počítejte s tím, že vaše zkušenosti s potápěním musí být na velmi dobré úrovni. Opravdu to není nic pro začátečníky. Ani ti ale nemusí zoufat. Takový šnorchl pod vodní hladinou má také něco do sebe.

Když chcete poznat „barona“

Samozřejmě nemáme na mysli příslušníka královské družiny, ale vrak luxusního osobního parníku, jehož název byl právě Baron Gautsch. Parník se potopil roku 1914 nedaleko Brijunských ostrovů a dodnes představuje oblíbený cíl mnohých potápěčů. Dřevěné trámy sice odvál čas a voda, kovové tělo a trup je ale poměrně zachovalé. Zhruba před třiceti lety byl vrak lodi doslova vydrancován bohatství chtivými potápěči. Jeho součástí totiž byly stříbrné příbory a spousta dalšího dobového inventáře. Dnes zeje prázdnotou, to ale nic nemění na tom, že je pro potápění doslova jako stvořený.

Tak dlouho se chodí s minolovkou pro minu…

Možná to zní maličko drasticky, přesně tenhle osud ale potkal britskou válečnou loď Coriolanus, která se zúčastnila nebezpečné operace na otevřeném moři západně od Novigradu u západního pobřeží Istrie, při níž měla odstranit miny z mořského dna. Osud tomu chtěl a na jednu z min bohužel sama najela. Loď se potopila 5. 5. 1945. O počtu obětí dodnes nejsou žádné zprávy, jedno je ale jisté, bez obětí na životech se tato katastrofa bohužel neobešla. Vrak lodi Coriolanus leží v hloubce 11 až 25 metrů, zabořen v písčitém dně. Některé části vraku jsou poměrně dobře zachovány, jiné byly minou úplně rozmetány. Do vraku se nedoporučuje vplouvat, i přesto je však jeho návštěva nezapomenutelným zážitkem.

Rakousko-uherský Titanic

Bojová rakousko-uherská válečná loď Szent István byla chloubou mocnářství. Bohužel však strávila prakticky celou válku v přístavu v Pule. Proto neměla její posádka žádné bojové zkušenosti a měla jen minimum manévrovacích dovedností. To se bohužel projevilo v červnu roku 1918, kdy loď zasáhla italská torpéda. Původně se hovořilo pouze o jednom zásahu, pozdější průzkumy ale potvrdily zásahy tři. Vrak leží v hloubce 45 až 66 metrů a potápění k němu patří k vrcholným potápěčským zážitkům na Jadranu.

Modré oko Staré Novalji

Chorvatsko ale není jen o vracích starých lodí a excelentních potápěčských zkušenostech. Pokud patříte mezi potápěče – začátečníky, pak i vám mají hloubky Jadranu co nabídnout. Jednou z neméně atraktivních lokalit je tzv. Pažská jeskyně, kterou najdete nedaleko letoviska Stara Novalja. Hloubka této jeskyně se pohybuje mezi 5 až 7 metry a nabízí nejen bohatý podmořský život, ale také jednu vzduchovou kapsu. Zajímavostí této lokality je, že se zde nachází podmořský útes, svažující se do hloubky 54 metrů.

Ostrov chobotnic

Pokud na svých podmořských toulkách toužíte vidět právoplatné obyvatele mořské říše, vydejte se k ostrůvku Triget, který opět najdete nedaleko letoviska Stara Novalja. V bezprostřední blízkosti ostrova objevíte útes, který se svažuje až do úctyhodných 40 metrů. Hloubka jeho vnitřní strany se ale pohybuje mezi 3 – 5 metry. Zajímavostí tohoto místa je noční potápění, které z něj dělá vyhledávanou potápěčskou lokalitu. Během ponoru můžete pozorovat laločnice, ropušnice, olihně a již zmíněné chobotnice.

Text: Petr Malec