Chystáte se do Itálie? Tyhle rady a tipy vám nesmí uniknout

Publikováno: 25. 8. 2022


italie (2)

Bella Italia! Kdo by tuhle nádhernou středomořskou zemi nemiloval. Můžete si tu užít požitkářskou odpočinkovou dovolenou, objevovat místní památky, stejně jako bohatou kulturu a jedinečnou gastronomii. Jestli se do Itálie chystáte vyrazit, přečtěte si naše užitečné rady a tipy, díky kterým si svou cestu užijete o to víc.

Itálie za mořem i jezery

Cestování do Itálie si můžete dopřát po celý rok, v létě pak nejvíce oceníte její krásné pláže a azurově modré moře. Ty najdete na západním i východním pobřeží, stejně jako na ostrovech Sardinie, Sicílie, Capri nebo Ischia. Mezi oblíbená letoviska pak patří Lignano, Caorle, Riccione nebo Eraclea Mare. Rodinnou dovolenou s dětmi si pak užijete také u severoitalských jezer (například známé Lago di Garda).

Jedinečné italské památky

Itálie a památky k sobě zkrátka patří stejně jako pasta a parmesan. Pokud je právě historie cílem vaší cesty do Itálie, vynechat byste rozhodně neměli nesmrtelný Řím s tajemným Vatikánem, Forem Romanem a celou řadou dalších skvostných míst. Nesmíte opomenout ani perlu renesance – Florencii, Ravennu a jedinečnými byzantskými mozaikami, Benátky nebo místa, která proslavil Shakespeare jako Verona nebo Mantova. Možností je zkrátka spousta.

Jaké v Itálii bývá počasí

Počasí v Itálii je pro letní i zimní dovolenou doslova jako stvořené. Pokud se chystáte za památkami, doporučujeme podzim nebo jaro, kdy jsou teploty pro procházky po městě přívětivé. Itálie celkově leží v subtropickém středozemním pásu, přičemž je třeba brát v poraz zdejší výškové rozdíly. Díky nim dělíme Itálii na chladnější oblast Pádské nížiny a Alp na severu a slunnější a teplejší pobřeží Středozemního moře.

Cestování do Itálie

Do Itálie se pohodlně dostanete jak letadlem (nejlepší volna pro prodloužený víkend v některém ze známých měst), tak autem. Pokud zvolíte auto, u cesty do Itálie máte na výběr hned z několika tras - rozhodněte se podle toho, odkud z Česka vyrážíte, a kam přesně do Itálie jedete. Mezi nejběžnější patří trasy přes Rakousko (Salzburg nebo Vídeň a Gratz), přes Německo do Rakouska nebo přes Německo na západní pobřeží Itálie.

 

Co se týče poplatků,  dálnice v Itálii disponují mýtnými branami, na kterých uhradíte poplatek (hotově i kartou) podle toho, jak dlouhý úsek jste po dálnici ujeli. Dále počítejte s tím, že běžné silnice v Itálii mají výrazně horší kvalitu i osazenost benzínovými pumpami.

V Itálii bezpečně a bez starostí

Abyste si dovolenou v Itálii užili opravdu v pohodě, nezapomeňte si sjednat i správné cestovní pojištění. Vytvořte si ho v online kalkulačce cestovního pojištění podle toho, jak svou dovolenou budete trávit (u moře, turisticky atd.), kolik členů rodiny pojede, a na jak dlouho. Opomenout byste neměli ani riziko onemocnění covid-19. Jak můžete sledovat, počty nakažených i přes letní období stoupají, takže si ochranu před koronavirem “přibalte” i do vašeho cestovního pojištění do Itálie.

Autor: Redakce Top-Pojisteni.cz