Guinan – Filipíny po tajfunu

Publikováno: 5. 12. 2015


Filipiny - po tajfunu (4)

16. března roku 1521 přistál Fernao de Magalhaes na nádherné písčité pláži a jako první Evropan tím vkročil na území Filipín. Byl přivítán místními kmeny, které ho přijali mezi sebe a Evropané tím poprvé zakusili pohostinost a dobrou náladů místních lidí. Magalhaes dorazil na ostrov Homonhon, který se později stal součástí okresu Guinan. O necelých pět set let později je ovšem situace v Guinanu značně změněná.

Okres Guinan v provincii Východní Samar leží na kraji Tichého oceánu, tudíž byl v roce 2013 značně zasažen tajfunen Haiyan, který způsobil nepředstavitelnou škodu. Naplánujte si dobrodružnou cestu, kdy můžete pomoci lidem, které se i po dvou letech stále zotavují z následků tajfunu a zároveň můžete okusit místní kulturu. Pokud vám toto příjde příliš dobrodružné, tak můžete alespoň pomoci zakoupením dárku na charitativním e-shopu Skutečný dárek.

Guinan se pyšní krásnými bílími plážemi, ideální pro plavání a surfování u nádherného Tichého oceánu. Celý okres byl vyhlášen v roce 1978 turistickou zónou a mořskou rezervací, který spadá pod ochranu Filipínské turistické autority. Okres má i své historické a turistické upoutávky; v roce 1595 zde jesuité postavili Kostel Neposkvrněného početí, který je jedním z nejstarších kostelů v celých Filipínách, a je známý využitím mořských mušlí pro interiérové dekorace. Bohužel i kostel byl tajfunem značně poničen, zcela byla stržena střecha a mnoho relikvií bylo poničeno či odneseno.

I přes tragédii, která je postihla, jsou obyvatelé Filipín stále velice pohostinní a šťastní, což je velice obdivuhodné. Jak vysvětluje Denisa Bultasová, která vedla misi organizace Člověk v tísni několik let, “Filipínci jsou extrémně milí a přátelští, pořád se smějí a vtipkují, pořád se něco slaví, pořád zpívají.” Pro mnohé lidi byl život po tajfunu velice těžký, avšak s pomocí humanitárních organizací se jim daří opět se postavit na vlastní nohy. Například 40ti letá Maribel C. Abuda ztratila v tajfunu svůj dům a rikša jejího manžela, jejich hlavní zdroj příjmů, byla zničena. Nyní se již Maribel daří lépe, její manžel má opravenou rikšu a Maribel prodává zeleninu ze své zahrady společně s různými místními delikatesami jako banánové a batátové cue.

Pokud vy chcete pomoci tisícům lidem jako je Maribel, tak můžete zakoupit například “20 kuřat” či “osivo” na e-shopu Skutečný dárek. Pokud něco zakoupíte přes e-shop, vy obdržíte certifikát o vašem nákupu, který můžete věnovat, zatímco dárek samotný bude doručen potřebné rodině v jedně z cílových oblastí, včetně Filipín.