Jak si vybrat nejlepší batoh na turistiku

Publikováno: 12. 4. 2018


ROCK POINT 03_obr_hlavni

Plánujete výlet do přírody a marně si lámete hlavu nad tím, co všechno budete potřebovat? A hlavně, kam to všechno dáte? Ideální volbou bude batoh, jenomže, jaký batoh si vybrat? Zachovejte klid a podívejte se na možnosti, jaké vám turistické batohy nabízí.

Správný výběr batohu závisí především na tom, co od něj očekáváte. Jiný batoh budete potřebovat na několikadenní túru a jiný na jednodenní výlet do přírody nebo na pochůzky po městě. Pokud se do velkých výprav pouštět nehodláte, pak vám bude stačit malý trekový batoh s objemem do 30 litrů, který vám poslouží i jako vhodné zavazadlo do města.

Kvalitní konstrukce je základ

Ani u malých batohů byste však neměli podceňovat jejich konstrukci a vnitřní členění. Za ergonomicky tvarovaný zádový systém a výstuhy na správných místech vám poděkují vaše záda i po kratším nošení. Měkké popruhy vás ochrání před otlaky a bederní pás se postará o to, aby vám batoh na zádech dobře držel i při náročnějších výstupech. Váš komfort ještě zvýší odvětrávací systém zad a hrudní popruh. Většina outdoorových batohů je dnes vyrobena z nepromokavých materiálů, takže se nemusíte obávat nějaké menší přeháňky.

 

Jednoduché balení

Systém kapes vám zase umožní přehledně uložit veškeré věci, které s sebou nesete. I když vyrážíte na kratší výlet, neměli byste zapomenout na lahev s pitím, svačinu, náhradní oblečení, mapu, peníze, doklady, nabitý mobil, powerbanku, nůž a hygienické potřeby. Vyzkoušejte si, že se vám věci do batohu nejen dobře vejdou, ale také, že máte všechno důležité přímo po ruce. Není nic nepříjemnějšího, než muset v dešti uprostřed lesa vytahat z batohu všechny věci a zjistit, že nepromokavá bunda je až na dně.

Ideálně využívejte vnitřní i vnější kapsy na ty nejpotřebnější věci a hlavní komoru naplňte věcmi, které by se mohly rozbít, či poškodit. Vnitřní komora také často obsahuje hlubokou kapsu na hydratační vak.

Kromě vnitřního členění oceníte u turistického batohu i systém přezek, vnějších kapes a úchytů. Při lehčí túře se vám mohou hodit pro uchycení holí, cepínu, přilby nebo jiného vybavení. Dbejte na to, aby veškeré úchyty, spony, poutka a samosvorky bylo možné utahovat a povolovat v rukavicích. Batoh pak budete moci používat i v chladnějším počasí.

Design není na posledním místě

U malých batohů se můžete někdy setkat s rozdělením na pánské a dámské. S tím také souvisí požadavky na design. Především dámy a slečny si budou zakládat na tom, aby jejich batůžek plnil kromě praktické stránky i tu estetickou. Na trhu je nabídka opravdu široká, takže se jistě nemusí obávat, že by svůj malý dámský batoh na turistiku nenašly. Nicméně by si měly dát pozor na to, aby vzhled nepřekonával funkčnost.

Text: Milan Zeman, RockPoint.cz