KamBOŽSKÁ zkušenost

Publikováno: 5. 9. 2012


1_Kralovsky palac

Odolat kouzlu Kambodži není vůbec jednoduché. Získá si vás už s prvním lahodným soustem v bistru, návštěvou městských trhů a nepřestane vás ohromovat ani při pohledu na majestátní chrámy.

Čtyři roky pekla

Kambodža je jednou z nejchudších zemí světa. Tedy podle „západních“ měřítek. Že tomu tak nebylo vždy, dokazuje nejen pozlacený královský palác v hlavním městě nebo turistická mekka Angkor Vat. Mimo zdi těchto komplexů však na vás čeká chudoba ve všech možných formách. Z obrovské části za to mohou Rudí Khmérové, kterým se podařilo ochromit zemi v druhé polovině sedmdesátých let. Jejich vůdce, Pol Pot, nechal brutálním způsobem vyvraždit na tři milióny lidí (podle odhadů OSN a UNICEF). Jako první šli na řadu ti s „hebkýma rukama“, kambodžská inteligence – učitelé, lékaři, právníci, studenti. Lidé, kteří tolik chyběli, když se Kambodža znovu stavěla na nohy.

Pokud se chcete o tomto krvavém období dozvědět více, rozhodně doporučuji navštívit Security prison – S21 v Phnom Penhu. Budovu bývalé střední školy, kterou Rudí Khmérové přeměnili na vězení a mučírnu. Za čtyři roky jí prošlo na 17 000 lidí, přežilo jen sedm.

Mezi oběťmi byli i děti, těhotné ženy a starci. Ti co přežili S21, byli posláni do vyhlazovacího tábora na okraji Phnom Penhu, kde dnes stojí památník obětem šíleného vraždění Rudých Khmérů.

 

Dnes je místo známé pod názvem „Killing fields“ – naprostá povinnost navštívit pokud jedete do Phnom Penhu. Součástí vstupného je skvělý „audio guide“, vaším průvodcem bude Kambodžan, který zažil hrůzy sedmdesátých let. Nenechte se odradit ani v případě, že si nejste úplně jistí svou angličtinou nebo jinými z nabízeních jazyků.

Kolo, tuk-tuk nebo motorka?

Další zastávku, kterou nejspíše neminete je Angkor Vat – rozlehlý areál královských chrámů a bývalé hlavní město. V současné době je to snad i jedno z nejvíce navštěvovaných míst planety. Narvané autobusy, tuk tuky a taxíky sem proudí od rána do večera jako smyslů zbavení.

Turisté vystupují, vzdychají, fotí a zase nastupují vstříc dalšímu dobrodružství devět století starého komplexu. Podle mých zkušeností si výlet vychutnáte mnohem více, pokud ho absolvujete na kole. Využijte služeb místňáků, jsou skvěle vybaveni!

Pokud už budete sedět na kole vyražte i do okolí. Možností máte nepřeberně. Hned za Siem Reapem se nacházejí tzv. plovoucí vesnice (floating villages). V období dešťů si oblast projedete na lodi, v období sucha právě na kole a třeba si s místními zahrajete i kulečník pod širým nebem. Ale pozor, jsou v tom opravdu dobří!

Dalším cílem mohou být Kulen hory vzdálené přibližně devadesát kilometrů od města. Vemte si motorku, průvodce a vyražte. Je to krásná, ale také hodně náročná vyjížďka. Pojedete na silnici, červeném písku, po lesních cestách i vratkých mostech.

Ale nemusíte se bát, že byste to nezvládli. Já jsem před tím nikdy neseděla na motorce, natož ji řídila. Byla to, ale dobrá škola pro Indonésii, kde jsem už jezdila jako ďábel.

Božské jídlo

Ze všeho nejvíce mne však Kambodža uchvátila skrze jídlo. Běžte se ráno podívat na místní trhy. Tolik druhů čerstvé zeleniny, ovoce a masa, jste nikdy neviděli. Také v přípravě pokrmů jsou Kambodžané nepřekonatelní. To jakým způsobem míchají koření hraničí s kouzlením. Jejich rybu na zázvoru bych mohla jíst každý den. Pokud budete chtít do tajů khmérské kuchyně proniknout i vy, není nic jednoduššího než navštívit jeden z kulinářských kurzů. Já jsem nakoukla pod pokličku v Cambodian Cooking Class v Phnom Penhu a můžu jen doporučit!

DOBRÝ RADY OD RADOVÝ

1. Víza pro občany ČR stojí 20 USD a bez problému je získáte na hranicích.
2. Lístky na autobus si můžete koupit jak na nádražích tak na recepci svých hotelů/hostelů. Na ubytování jsou o něco málo dražší, ale často zahrnují také transfer z hotelu k autobusu.
3. Smlouvání se očekává, ale smlouvejte s rozumem.
4. Internet/wifi najdete téměř ve všech kavárnách i hotelech/hostelech. Vždy se předem zeptejte.
5. Kambodža je pohodová země, takže vás čeká pohodové cestování. Veškeré přesuny a aktivity si můžete jednoduše zařídit sami, bez agentury. Užijte si to!

Autor: Lucie Radová

Bloggerka a cestovatelka. Kambodžu navštívila v květnu 2012 na své cestě kolem světa. Více o cestování také na: www.luckycesta.cz