Kolem světa za 3 měsíce

Publikováno: 24. 10. 2017


DCIM104GOPRO

Naše „Cesta ze srdce Evropy“
1 SEN – 2 NADŠENCI – 3 MĚSÍCE – 4 BATOHY

Všechno odstartovalo velké rozhodnutí ukončit práci a odcestovat za kanál La Manche. Hlavním motivem bylo především zjistit, jak se žije za hranicemi naší země, zdokonalit jazykové schopnosti a také načerpat nové životní zkušenosti.

Práce nad hlavu, na utrácení těžce vydělaných liber nebylo mnoho času, a tak se nám po několika měsících podařilo našetřit pěkný balík peněz. Měli jsme jasno, po náročné zahraniční misi se musíme náležitě odměnit! Velký zápal při plánování pohádkové dovolené v JV Asii se postupem času rozplývá a rychle se transformuje na nízkonákladovou a dobrodružnou cestu kolem světa.

„Vážení cestující, připoutejte se, prosím, budeme přistávat…“ hlásí letuška nad futuristickou metropolí, kde jsme si udělali první krátkou zastávku, abychom omrkli, jak se žije v Dubaji. Přehlídka luxusu ale není nic pro nás, a tak směřujeme na třetí největší ostrov světa.

Malajské Borneo si pyšní především velmi rozmanitou faunou a florou a největším počtem žijících endemitů na světě. Kromě nádherných pláží, hlubokých deštných pralesů a nádherných scenérií divoké přírody jsme si zamilovali i místní obyvatele. Ti nás překvapili svojí skromností, pohostinstvím a především přátelskou atmosférou, která nás provázela po celý náš pobyt!

Naše asijské tažení pokračuje a my se přesouváme do Thajska, kde podstatně zvolňujeme a užíváme si skutečné pohody a skvělého jídla. V Thajském království jsme kromě Bangkoku zakotvili na ostrovech Koh Tao, Koh Phi Phi a Koh Lantě, které jsou zárukou krásné přírody, dlouhých písčitých pláží a průzračného moře. Většinu z nich jsme procestovali na skútru, na kterém se jednoduše dostanete i na místa, kde o turistu jen tak nezakopnete.

Další zastávka, Filipíny! Na ostrovech Cebu, Siquijor, Bohol a Palawan nás postupně očarovala nádherná příroda, smaragdové moře a především bezstarostná a velmi přátelská povaha místních lidí. K těm nejsilnějším zážitkům pak patřilo potápění se žraloky obrovskými, návštěva kohoutích zápasů a nedobrovolná prohlídka místní nemocnice.

Hurá na klokany! Z Asie stáčíme kormidlo směr Sydney, abychom alespoň na chvíli zjistili, jak se žije u protinožců. Oběhat nejznámější památky, pozdravit klokany a místní faunu, zasurfovat si na Manly Beach, pokochat se večerní Sydney a zajít na rugby. To jsou věci, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, když jste na skok na druhé straně polokoule.

Země mohutných gejzírů, horkých pramenů, průzračných jezer, spících vulkánů, jedinečných národních parků, kraj Pána prstenů. Vítejte na Novém Zélandu. Abychom si NZ opravdu užili, vzdáváme zbytečných přežitků jako měkká postel, teplá sprcha a jídlo, elektřina a na putování po severním ostrově vyrážíme ve vypůjčeném campervanu. Rychle jsme si zvykli i na jiný způsob stravování – vyčaruj gastro zážitek z konzervyJ Nelitujeme ani nekonečných každodenních přejezdů, jediného puchýře a nahromaděné únavy z náročných treků, které nás často zahnaly hluboko za hranici komfortní zóny. Byl to jeden z jeden nejsilnějších cestovatelských zážitků vůbec.

Opět potřebujeme trochu zvolnit a nabrat nové síly. Jako adekvátní kompenzaci k oddechu shledáváme jednu z pacifických perel, nejzápadnější místo na zeměkouli, nádhernou Samou. Ta je nejen pohádkovou krajinou s exotickou přírodou, ale především místem, které ještě nezasáhla vlna moderní civilizace. Šťastný a pohodový život bez starostí, honby za majetkem, penězi nebo mocí. Zvyknout si budete muset na všudypřítomné úsměvy, mávání a zvědavost místních dětí, mužskou část populace oblečenou v krásných sukních a malinkaté vesničky, které dokreslují autentickou atmosféru opravdové exotiky. Mapu ostrova potřebovat nebudete, vede tu pouze jedna jediná silnice.

Z překrásného Pacifiku zpátky do civilizace a to ve velkém! Devět dní, tři státy a více jak čtyři tisíce najetých kilometrů, to byl náš road trip po západě USA. V našlapaném programu jsme nakonec ukořistili cenný skalp v podobě tří slavných velkoměst (LA, San Francisko a Las Vegas) a několika národních parků. Postupně jsme se nechali uchvátit majestátními horami a vodopády v Yosemite NP, písečnými dunami a extrémními teplotami v Death Valley, největšími stromy světa v národním parku Sequoia a hloubkou a monumentálností Grand Canyonu.

Ostrov voňavých doutníků, všudypřítomné salsy, skvělého rumu a naleštěných amerických bouráků z 60. let. To je pravá chuť Kuby, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Hned po výstupu z letiště na vás dýchne pocit, že tu před pár dny skončila kubánská revoluce a vy si připadáte, jako byste právě vstoupili do skanzenu socialismu. Neopakovatelnou atmosféru navíc dotvářejí malebná městečka s krásnou koloniální architekturou a nádherná barva Karibiku. Výborná volba, pokud hledáte závěrečnou destinaci, kde chcete přepnout do dovolenkového módu a užít si místo, se všemi jeho lákadly.

Autor: Libor Hanzlíček … vystoupí společně s Katkou Sochorovou na Cestovatelském Festivalu Kolem Světa v Clarion Congress Hotelu Prague, který se koná 25.-26.11.2017. Událost na Facebooku ZDE: https://www.facebook.com/events/228386294318349