Mallorca nadchne plážové typy i cyklisty

Publikováno: 7. 2. 2016


Mallorca - Formentor-cape

Nejnavštěvovanější středomořskou destinací je zaslouženě španělský ostrov Mallorca. Turisty lákají krásné pláže, azurové moře, ale i nádherná architektura, spousta památek a především úžasná příroda. A není žádným tajemstvím, že sem každoročně míří více než sto tisíc cyklistů!

Narozdíl od jiných – horkem vyprahlých – destinací je zdejší krajina porostlá borovicemi, olivovníky, datlovníky a dalšími rostlinami. Není divu, že se Mallorca stala oblíbeným cílem světových celebrit. Za odpočinkem už sem přijeli Jennifer Aniston, Pierce Brosnan či Harrison Ford. Mimochodem – každým rokem zavítá na největší ostrov Baleárského souostroví cca 10 miliónů turistů.

Kromě slunce vás oslní také památky

Hlavní město Palma de Mallorca se nachází na jižní straně ostrova – v zálivu Bahía de Palma. Dominuje mu velkolepá gotická katedrála La Seu, jejíž výstavba započala už ve 13. století. Doporučujeme také návštěvu paláce Almudaina, arabských lázní Banys Arabs a hradu Castell de Bellver. Jestliže rádi nakupujete, přijdete si na své. V historickém centru narazíte na stovky obchodů, malé krámky se suvenýry, trhy, módní řetězce i butiky s luxusním zbožím.

Co měl společného Churchill s Chaplinem?

Určitě stojí za to udělat si výlet do severovýchodní časti ostrova, kde se rozkládá pohoří Serra de Tramuntana. Nejvyhledávanějším cílem v této oblasti je poloostrov Formentor, stejnojmenný mys a pláž. Pohled z vysokých útesů tyčících se nad tmavě modrou mořskou hladinou vás jistě zcela uchvátí. K nádherné písečné pláži zasazené do úžasné přírodní krajiny se dostanete snadno pěšky i na kole, ovšem pozor – v sezóně tu určitě nebudete sami. Pokud se budete dobře dívat, zahlédnete odsud menší hotel, který sice vypadá nenápadně, ale hostil už několik slavných hostů. Patřili mezi ně Audrey Hepburn, Winston Churchill, Charlie Chaplin a monacká kněžna Grace Kelly.

Děti zabavíte v Dračí jeskyni

Dalším tipem pro vás je návštěva městečka Valldemosa. Místní klášter je proslaven tím, že zde několik měsíců pobýval hudební skladatel Frédéric Chopin se svou přítelkyní spisovatelkou George Sand. Dodnes se v přilehlém paláci krále Sancha pravidelně konají klavírní koncerty a jednou ročně i velký kulturní festival. Dětem se bude určitě líbit výlet do Dračí jeskyně. Můžete tu obdivovat tisíce krápníků všech možných tvarů a velikostí i jedno z největších podzemních jezer na světě.

Na kole poznáte mnohem víc

A jak je to s jízdou na kole? Zatímco v letovisku El Arenal jezdí poměrně dost aut a cyklistiku si zde tolik neužijete, na jihovýchodní části pobřeží se budete cítit jako v ráji. Když vyrazíte z letoviska Sa Coma, po pár stech metrech se ocitnete v krásné přírodě. Na silnicích proplétajících se mezi malými farmami se stády cinkajících ovcí je božský klid. Vzduch je provoněný heřmánkem a rozmarýnem, který tu dorůstá metrové výšky. A téměř všude narazíte na mandlovníky, takže hladu se na cestách obávat nemusíte.

Nejlepšími místy, které můžete zvolit pro cyklistickou dovolenou u moře, jsou Playa de Muro nebo Alcudia. Máte možnost jet dvacet kilometrů po naprosté rovině podél moře nebo třeba rovinatou stovku ve vnitrozemí. Do hor je to rovněž kousek. A kopce Randa, Sant Salvador nebo Santa Magdalena jsou poutními místy s kostely či kláštery a nádhernými výhledy na celý ostrov.

Zapůjčení vyjde na tři tisíce korun

Jedna jízda s cykloprůvodcem stojí 10 eur. Vyhnete se tak hlavním tahům a pojedete po klidných silničkách, které byste sami těžko hledali. Navíc jízda ve skupině je mnohem zábavnější. Budete-li chtít jezdit sami, dejte přednost cestám značeným dřevěnými cedulemi Ecovies. Hlavní cyklistická sezona je tady od začátku března do konce května, anebo pak v říjnu. Týdenní zapůjčení kola vyjde na 80 až 120 eur. A nezapomeňte si sjednat i cestovní pojištění do zahraničí.

Autor: ris