FESTIVAL KOLEM SVĚTA OLOMOUC 2017

TERMÍN: 10. – 11. února 2017 – Výstaviště Flora Olomouc.

Festival je doprovodným programem veletrhu Tourism Expo 2017 a bude se odehrávat v prostorách pavilonu E. Vstupné je společné pro veletrh i festival 70 Kč. Festival připravuje a uvádí cestovatel a fotograf Karel Wolf (info@kolemsveta.cz).

FACEBOOKwww.facebook.com/events/323068761426332

pátek 10.2. – HLAVNÍ PÓDIUM – pavilon A
13:00 Tance Blízkého východu (skupina Jahanara, Jana Daňhová)
15:30 Saidah & Kayra - Orientální tance (Fusion Orient, Raks Sharki, Drum Solo) - Lektorky a profesionální tanečnice Saidah a Kayra několik let společně vystupují a spolupracují na různých projektech. Vedou kurzy a semináře orientálních tanců pro ženy v Olomouci. Účastní se také festivalů a soutěží v orientálním tanci.

sobota 11.2. – HLAVNÍ PÓDIUM – pavilon A
13:00 Egyptský tanec Tanoura (Mahmoud Reda Mohamed Yassin)
15:30 Indonéský tanec Kembang Tanjung (skupina Kintari)

Pátek – 10.2.2017, PAVILON E

10:00-11:00
Jižní Amerikou od Pacifiku k Atlantiku (Peru, Bolívie, Argentina, Brazílie) – přednáší Bob Stupka
Cesta napříč jihoamerickým kontinentem nás zavede do ztraceného města Inků Machu Picchu, zavítáme na kouzelnou a tajemnou planinu Altiplano, povíme si o pravém argentinském „stejku“ a každého jistě uchvátí nádherné vodopády Iguacú. A na závěr? Cidade Maravilhosa – úžasné město Rio de Janeiro, město samby, karnevalu a pláží. Skvělá cesta napříč Jižní Amerikou.

11:15-12:15
21 nejúžasnějších míst světa a co vás cestou může potkat – přednáší Kateřina Krejčová
Co vás může potkat na šestnáctiměsíční cestě kolem světa, když se přesouváte stopem, bydlíte u místních nebo ve stanu, část cesty s sebou máte dvě děti, chcete se potápět, vylézt na šestitisícovku, vidět, co jste ještě nikdy neviděli, a poznat svět na dřeň? Někdy to může trochu bolet, často to není ani trochu pohodlné, ale rozhodně to bude stát za to! A jaká jsou ta nejúžasnější místa na světě? Uvidíte!

12:30-13:30
Írán není arabská země! – přednáší Vladimír Váchal
 + Perský tanec (skupina Jahanara, Jana Daňhová)
Islámská republika Írán je fascinující zemí s bohatou historií Perské říše a skvosty islámské architektury. Společně s Vladimírem Váchalem navštívíme slavná íránská města, Perský záliv, prozkoumáme každodenní život v Teheránu a v dalších částech Íránu. Dozvíte se, jak dnešní Islámská republika funguje, jaké zvyklosti přetrvávají a jak po Íránu nejlépe cestovat. Přijďte se přesvědčit, že není důvod se obávat návštěvy této pohostinné země a jejích milých obyvatel.

13:45-14:45
Bhútán, Nepál, Laos, Tibet, Čína, Kazachstán – přednáší Rudolf Švaříček
+ Tance Blízkého východu (skupina Jahanara, Jana Daňhová)
Dva měsíce plné extrémů i kuriozit – Audience u krále Bhútánu. Dar královských bot – za dřevěnou kravatu… Trek panenskou oblastí bez turismu. Draci a penisy na domech. Nepálské otřesy i radosti. Jediná živá bohyně světa. Šafránový svět Laosu s magickými jeskyněmi. Královský Luang. Hadovice, mnohonožkovice, gekonovice… Sloní safari. Pandy i obří Buddhové. Největší klášter světa pro 50 000 mnichů a mnišek. Divoké koňské slavnosti, nomádi s puškami, unikátní legrační závody jaků. Nazdobené krasavice celého Tibetu. Pitoreskní cirkus. Šamanské rituály plné krve a emocí. Propichování tváří i těl, upadání do extáze, rituální obětiny. Nejdelší kamenná zeď mani na světě. Nejposvátnější hory Tibetu. Kláštery půlené zemětřesením. Unikátní nebeský pohřeb, kdy se tělo seká supům… Zásadní místa legendární Hedvábné stezky. Pouštní města i zelené oázy. Čína s největšími stavbami světa… Velká zeď a malé duše… Posvátné hory Kazachstánu. Tajemné petroglyfy. Ťan Šan a prý nejkrásnější hora světa – Chan Tengri. Magická Bělucha s centry šamanismu. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa… Ochutnáme odlišné světy…!

15:00-16:00
Nový Zéland s dodávkou – přednáší Karel Wolf
Nový Zéland je země, jež uchvátí každého svými barvami a přírodními krásami, které jsou obývány mnoha vzácnými druhy zvířat, největšími stromy světa i pohádkovými hobity. Přijďte si poslechnout vyprávění Jany a Karla Wolfových o jejich putování s dvouletou dcerou napříč ostrovy v malé dodávce, která se jim stala na celý měsíc pojízdným domovem.

16:15-17:15
S dronem na nejvyšší hory planety: film a přednáška – přednáší Petr Jan Juračka
Jižní Afrika a Lesotho. Rakouské Alpy. Krkonoše, Příbramské podzemí či České Švýcarsko – to jsou destinace, kde se přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka připravoval na svůj životní sen, druhou nejvyšší horu světa, K2 (Pákistán), kam se vypravil po boku naší nejlepší vysokohorské lezkyně Kláry Kolouchové. A jak je pro Petra typické, v jeho zavazadlech nechyběl ani dron, s kterým v prvním výškovém táboře stanovil nový světový rekord v létání ve vysoké nadmořské výšce. Po K2 následoval další z Petrových vysokých letů, a to na nejvyšší hoře Afriky, Kilimandžáru. Povídání, u kterého se nejen pobavíte, ale i poučíte, bude jedna velká multimediální show.

17:30-19:00
Století Miroslava Zikmunda (film režiséra Petra Horkého)
Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti“. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s pre-zidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemo-cného“ kapitalismu… Vydejme se napříč dějinami a nechme si vyprávět příběh minulého století prostřednictvím muže, který jej zažil…

 

Sobota – 11.2.2017, PAVILON E

10:00-11:00
Expedice jako životní styl – přednáší Zdeněk Hamřík
Přední český expert na životní styl mladé generace, vedoucí Katedry rekreologie na FTK Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Hamřík bude přednášet o expedičních projektech studentů a učitelů katedry Rekreologie (Austrálie, Nová Kaledonie, Expedice na plachetnicích – Atlantik, Tichý oceán, La Manche, zimní přechody hor a další) a významu expedic pro životní styl dnešních mladých lidí. Těšit se tak můžete na propojení tématu cestování a expedic, vědy a výzkumu a životního stylu.

11:15-12:15
Island, země ohně a ledu – přednáší Bob Stupka
Island je jedinečný – najdete tu ledovce, ale i termální prameny, lávová města, sopky už vyhaslé i činné, divoké vodopády a taky gejzíry.

 

 

12:30-13:30
Rikšou napříč Indií – přednášejí Manťáci.cz
+ Indický tanec Bollywood (skupina Kintari)
Přes celý subkontinent na motorové rikše? Jen tak? Sami? Proč? Cestovatelská přednáška o nezapomenutelné cestě ze severu na jih Indie na nepřekonatelných sedmi koňských silách. I to je Rickshaw Run.

13:45-14:45
Barma – usměvavá, tajemná a zlatá – přednáší David Hainall
+ Indonéský tanec Kembang Tanjung (skupina Kintari)
Myanmar, nebo chcete-li Barma, byla po dlouhá léta světu a běžným turistům uzavřenou zemí. Situace se však velmi rychle mění a z Barmy se stává jedna z nejvyhledávanějších destinací v jihovýchodní Asii. S turismem nevyhnutelně přicházejí nepříjemné změny, ale co zůstává jsou úsměvy, pohoda a všudy přítomná a živá víra provázená tisíci zlatými pagodami, kláštery, jeskyněmi a svatými místy.

15:00-16:00
Namibie, Botswana a Jižní Afrika ve 3D – přednáší Tomáš Loun
+ Egyptský tanec Tanoura (Mahmoud Reda Mohamed Yassin)
Promítání stereofotografií z cesty vypůjčeným autem po čtyřech jihoafrických zemích – Jihoafrické republice, Botswaně, Zimbabwe a především Namibii. Návštěva Viktoriiných vodopádů i menších ale krásných Epupa falls s baobaby, pozorování zvířat v deltě řeky Okavango a NP Etosha, zastávka u kmene Himbů, nádherné písečné duny a fotogenické údolí Deadvlei s uschlými stromy mezi dunami, zkamenělý les a záhadná rostlina welwitschia mirabilis, Fish River kaňon – druhý největší na světě, město duchů u Lüderitzu, pozorování tuleňů a tučňáků, Mys Dobré Naděje a výstup na Stolovou horu u Kapského města.

16:15-17:15
Vietnam od severu k jihu – přednáší Karel Wolf
+ Vietnamský tanec s vějíři (skupina Kintari)
Cesta napříč Vietnamem od severu k jihu. Z horských vesniček, kde ženy navštěvují trhy v tradičních krojích, až po rušný jih, kde tepe život v deltě Mekongu. Dobrodružná jízda na motorce opuštěnými cestami v horách i dlouhé noční přejezdy hromadnými autobusy podél pobřeží. Tradiční pouliční pokrmy, vodní loutkové divadlo, zalidněná velkoměsta i pohostinní lidé na vesnicích. Hory, pláže, tropický les i písečné duny. To vše nabízí Vietnam – země plná barev a kontrastů.

17:30-19:00
Papu Papua – Za lidojedy – přednáší Tomáš Kubeš
Dobrodružná cesta do doby kamenné za posledními lidojedy a obyvateli divoké Papuy Nové Guiney, která má přinést odpověď na jednoduchou otázku: Praktikují různé kmeny Papuy ještě kanibalismus? Během neskutečné cesty navštívíme pralesy, přebrodíme spoustu divokých řek, poznáme stromové lidi i hrůzostrašné bojovníky kmene Huli a další. Východní i západní Papua v jednom. Sopky, korálové moře, nepřístupná místa, lidé z doby kamenné, to všechno bude neuvěřitelné dobrodružství bez civilizace.