Patagonie – země obrů

Publikováno: 3. 10. 2012


tdp-2

Když v prosinci roku 1520 portugalský objevitel Ferdinand Magellan doplul na jih amerického kontinentu, nemohl přehlédnout místní obyvatele. To co ho nejvíce zaujalo, byla jejich výška. Se svými 180ti centimetry byli indiáni pro prťavé Portugalce a Španěle vlastně obry. A tak je pojmenoval Patagon = „velká noha“.

Ledová exotika

Dnes je Patagonie synonymem pro nekončící pláně, jezera, ledové vodopády a ledovce svírané ostrými hranami hor. Pro mne tolik exotická asi jako pro Patagonce Severní Korea. Rozprostírá se na nekonečném miliónu kilometrů čtverečních (cca ¼ Evropské unie). Přestože její největší část leží v Argentině, nejoblíbenější mezi turisty je národní park na jihu Chile – Torres del Paine.

Národní park Torres del Paine

Kvůli zběsilým turistům, požárům a všude přítomnému nebezpečí, je návštěvníkům parku povolen pohyb pouze po jasně označených stezkách. Není jich málo, ale dokážu si představit, že v létě (leden a únor) se na frekventovanějších úsecích cesty tvoří slušné kolony.  Tisíce lidí sem každoročně jezdí hlavně kvůli trase známe jako „O“ (8-10dní) nebo „W“ (4-5 dnů), písmena opisují vytyčenou trasu. Existují však i další možnosti, včetně zdolání určitých částí na koni.

Perito Moreno

Hvězdou argentinské části Patagonie je jeden z největších ledovců světa – Perito Moreno. Zajímavé na něm je především to, že roste a to až dva metry za den (náš pan prezident by z něho měl jistě obrovskou radost …). Postupně se tak přibližuje do teplejších oblastí, kde se rozpouští v řeku. Ne však pozvolna. Párkrát do hodiny se s obrovským rachotem sesune do vody ohromná masa ledu.

K největšímu lámání ledu dochází pouze jednou za pět let. Nejdříve se musí nejpřednější část ledovce spojit s pevninou. Když se pak oteplí, ledovec se začne od spodní části rozpouštět až to základy nevydrží a celý se zřítí do vody. K poslední takové podívané došlo 2. března2012 amístí jezero se zvedlo o5,6 metru. No podívané, údajně dlouho očekávaný okamžik prý nikdo neviděl, protože všichni spali. Část ledovce se totiž zřítil někdy mezi 3-4 hodinou ranní. Vidět tento úkaz na vlastní oči však musí být opravdu adrenalin.

Ohňová země

V Patagonii můžete strávit pár týdnů, ale i několik měsíců. Vydejte se také do nejjižnějších míst amerického kontinentu. Nastavte tvář ostrému větru v Ohňové zemi, kterou téměř před pěti sty lety proplouval Ferdinand Magellan, cílevědomý kapitán jehož výprava jako první obeplula svět.

Dobrý rady od Radový:

-         Vstupné do národního parku Torres del Paine stojí pro cizince 570 Kč.

-         Kempovat se smí pouze na vyznačených místech, většinou zdarma. Jedinou podmínkou je odnést všechen svůj odpad s sebou.

-         Kdo prahne po větším komfortu, může si trasu naplánovat tak, aby spal v tzv. refugios nebo hotelu. Vše s vysokohorskou přirážkou – jen postel vás vyjde na cca 800 Kč … za spacák nebo snídani se samozřejmě připlácí.

-         Na pár místech trasy (vím o dvou) se dá koupit hodně drahé jídlo (těstoviny, čokoládu) – plechovka piva (120Kč), láhev dobrého chilského vína (456Kč).

-         Přelidněno je údajně v lednu a únoru. Začátek chilského podzimu – březen, je tak pro trek jako stvořený. Počasí budete mít pořád luxusní – takové naše babí léto.

 

 

Lucie Radová

Bloggerka a cestovatelka. Patagonii navštívila na přelomu března a dubna 2012 na své cestě kolem světa. Více o cestování na: www.luckycesta.cz