Plzeň – Festival KOLEM SVĚTA 2023

Rádi bychom vás pozvali na Festival KOLEM SVĚTA a další cestovatelské přednášky v Měšťanské Besedě v Plzni. Vstupenky jsou na www.mestanskabeseda.cz

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

vstupenky na festival ZDE >>>
28.1.2023 v 13:00-14:00 – Karel Wolf – Írán: Sever a jih Persie
28.1.2023 v 14:30-15:30 - Lilia Khousnoutdinová – Bhútán: Uzavřené království
28.1.2023 v 16:00-17:00 - Martin Půlpán – Hedvábnou stezkou
28.1.2023 v 17:30-18:30 - Pavel Svoboda – Neobjevená treková Kolumbie
28.1.2023 v 19:00-20:00 - Vladimír Váchal – KLDR: Totalitní neznámo
28.1.2023 v 20:30-21:30 - Ruda Švaříček – Nejlepší treky Nepálu

 

21.2.2023 v 19.00 – Michal Kroužel – Kanárské ostrovy
14.3.2023 v 19.00 – Viktória Čelovská – Patagonie: za ledovci a horami až na konec světa
4.4.2022 v 19.00 – Vladimír Hammer – Madeira
25.4.2023 v 19.00 – Jiří Kalát – Estonsko
16.5.2023 v 19.00 – Tomáš Šapovalov – Nový Zéland

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

13.00 Karel Wolf – Írán: Sever a jih Persie

Írán není arabská země, v Íránu jsou Peršané … a jak Ruda Švaříček říká: „Karle, Peršanky jsou nejkrásnější ženy na celém světě. Jejich mandlové oči si tě získají.“ Ano, měl pravdu. Získaly si mě jak Peršanky, tak nádherná perská architektura a příroda. První cesta směřovala na vrchol Damavandu a na hranice s Irákem do Kurdistánu, druhá cesta pak do nádherných perských měst na jih od Teheránu, včetně Perského zálivu a na ostrov Qeshm. Velkou kapitolou je íránská gastronomie. Jinde jsem se tak dobře nenajedl. Do Íránu se ještě jednou vrátím … i potřetí!

Karel Wolf

Fotograf, přírodovědec, ředitel cestovatelského festivalu Kolem Světa. Procestoval řadu zemí Afriky, Asie i Ameriky. O zajímavých místech, lidech a kulturách, které zachytil na svých fotografiích, přednáší široké veřejnosti a píše reportáže z cest.

 

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

14.30 Lilia Khousnoutdinová – Bhútán: Uzavřené království

Bhútán – tajemné uzavřené království, kde prý létají draci, v horách panuje Yeti a démoni řádně střeží každý horský průsmyk. Na domech zde stále nacházíme malované naturalistické penisy. Země přinesla světu koncept Hrubého Domácího štěstí. Jako první ve světě byl Bhútán „carbon negative“.

Buddhismus, ekologie a osvícená monarchie. Je však vše růžové i pod pokličkou? Lilia poprvé navštívila Bhútán před 12 lety na pozvání tehdejšího korunovaného prince. Od té doby v Bhútánu zažila mnohé, přátelství, tajemství, krádež, lásku a tuto zemi miluje dodnes. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, provázela tehdejšího českého ministra kultury Hermana, koordinovala rekonstrukci 1 000 let starých chortenů v ženském chrámu Kila Gompa, hrála „turistku“ ve video klipech Tourist Council of Bhutan, prezentovala Bhútánskou módu na fashion week v Indii a dodnes navrhuje šaty z tradičních „kir“. Je zakladatelkou spolku přátel Bhútánu v ČR a spoluzakladatelkou NF Šťastné Česko inspirovaného Bhútánským HDŠ.

Lilia Khousnoutdinova

Mgr. Lilia Khousnoutdinova, původním vzděláním historička a politoložka, dnes podnikatelka, publicistka a iniciátorka osvětových programů.Procestovala bezmála půlku světa. Bydlela zejména v dalekém Novém Dillí, Tunisu, Bhútánu a řadě evropských zemí. V rámci své značky Ecstatic podporuje charitativní a rozvojové projekty v řadě destinací. Její životní láskou je tajemný Bhútán, do kterého se během posledních 15 let alespoň jednou ročně navrací a kde pracovala i pod patronátem královny matky.

 

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

16.00 Martin Půlpán – Hedvábnou stezkou

Vydejte se pěšky a stopem prozkoumat pohádkové státy střední Asie. Na první pohled by se mohly zdát všechny stejné. Každý je ovšem jiný a společně začneme naši pouť v Turkmenistánu, jedné z nejbizarnějších zemí světa. Pobaví nás nesmyslné zákony, které vymyslel tamní prezident Turkmenbashi, ale zároveň budeme obdivovat neuvěřitelnou architekturu celé země. Pokračovat budeme do Uzbekistánu a prozkoumáme majestátní města jako Samarkand, Buchara a Khiva, ale i zbytky zmizelého Aralského jezera. Poznáme pastevecký život v Kyrgyzstánu a dotkneme se nebe v nebeských horách Ťan-šan. Budeme se toulat pohořím Pamír v Tádžikistánu, kde na hranici s Afghánistánem a Čínou budeme sledovat cestu Marca Pola, který tudy ve třináctém století cestoval. Na závěr překročíme hranici do nejzápadnější a největší čínské provincie Sin-ťiang, která se dříve jmenovala Východní Turkestán a svými tradicemi a náboženstvím má blíže ke střední Asii než k Číně.

Martin Půlpán – Lost Czech Man

Dobrodruh a cestovatel Martin Půlpán, vystupující pod přezdívkou Lost Czech Man, je jasným důkazem toho, že k objevování světa není potřeba nic speciálního. Většina jeho cest začíná tak, že vezme malý batoh a vydá se prozkoumávat ta nejzapadlejší místa a regiony. Celkem již navštívil 86 zemí, ale jeho nejoblíbenější oblastí je právě střední Asie. Žádná poušť pro něj není dost vyprahlá, žádné pohoří dost vysoké a žádná oblast dost nebezpečná na to, aby se jí nevydal prozkoumat. N a jeho přednáškách poznáte nejenom historii jednotlivých států a regionů nebo život zcela obyčejných lidí, ale především budete nevěřícně kroutit hlavou, co vše může jeden člověk zažít, když se rozhodne plnit si svůj cestovatelský sen a ze dne na den změnit svůj život a cestovat světem bez plánu, bez toho, aby ráno věděl, kde bude spát večer!

 

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

17.30 Pavel Svoboda – Neobjevená treková Kolumbie

Cestovatelská přednáška z dílny fotografa a dobrodruha Pavla Svobody. Atraktivní, svěže zelená Kolumbie se v posledních letech stává novou cestovatelskou destinací na mapě Jižní Ameriky. Andské dobrodružství s příchutí silné kávy, veselých lidí a atraktivních záběrů z dronu. Dlouhé treky, koloniální městečka i pobřeží Karibiku. Latinskoamerická delikatesa.

Pavel Svoboda

Vystudovaný geograf žijící svůj sen jako fotograf na cestách. Barvitý vypravěč a autor oblíbených cestovatelských přednášek. Na cestách po oblíbené Asii strávil již dva roky života. Po knižním debutu Napříč Jižní Amerikou přichází se svojí druhou knihou Napříč Asií o druhé velké půlroční cestě. Autora můžete sledovat na FB i IG: Pavel Svoboda Photography.

 

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

19.00 Vladimir Váchal – KLDR: Totalitní neznámo

Přednáška o Severní Koreji, tedy o zemi, kterou zná každý, přesto se do ní vydává jen zlomek cestovatelů. Jak to vypadá v KLDR okem plzeňského cestovatele Vladimíra Váchala, který nás provede trasou jeho týdenní cesty. Na další pobyt se mu nepodařilo získat oprávnění. Vydejte se do země, kde se zastavil čas a vše je podřizováno přísnému řádu. Pojďte se podívat na podobu dnešní KLDR.

Vladimír Váchal

Vladimír Váchal je nadšený cestovatel, fotograf a milovník Blízkého východu, který poprvé navštívil v roce 2007 a od té doby se do této oblasti pravidelně vrací, zejména pak do Íránu. Přestože navštívil řadu jiných zemí, např. Bhútán, Bolívii, Maroko, Guatemalu či Arménii, Írán ho zaujal natolik, že se rozhodl strávit několik měsíců studiem perského jazyka na institutu Dekhoda v Teheránu. Má bohaté zkušenosti s průvodcovstvím po Íránu a plynně ovládá perský jazyk. V současnosti dokončuje magisterské studia na filozofické fakultě a v roce 2016 zdárně ukončil magisterské studium na právnické fakultě v Plzni, kde dále pokračuje v rigorózním řízení, a je průvodcem cestovní kanceláře CK Mundo. Po ukončení studia se hodlá věnovat zejména cestování, průvodcovství, tlumočení a výuce perštiny.

 

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 28.1.2023

20.30 Ruda Švaříček – Nejlepší treky Nepálu

… Nejlepší treky Nepálu

Rudolf Švaříček

český cestovatel, fotograf, horolezec, vodák, potápěč a dobrodruh. Jednatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Vizionář s širokým záběrem aktivit. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89 (se psím spřežení na polár), Marco Polo (napříč Asií), Hedvábná stezka (rok a půl asijskými státy), Živá Afrika (napříč Afrikou v modulu Tatry). Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností, osnuje happeningy. Extrémní dobrodruh, zároveň šarmantní společník a obratný diplomat. Gejzír myšlenek a nápadů s abnormálním nasazením a výdrží…