Plzeň – Festival KOLEM SVĚTA 2023

Rádi bychom vás pozvali na Festival KOLEM SVĚTA v Měšťanské Besedě v Plzni. Přijďte si s námi užít příjemnou atmosféru a načerpat cestovatelské zkušenosti se známými cestovateli, kteří procestovali svět. Ochutnat budete moci i exotické pohoštění z Indonésie a nebo Mexika a s vietnamskou kávou a vrcholným gastronomickým zážitkem budou ochutnávky z několika evropských zemí v pořadu JEDLÍCI NA CESTÁCH.

Vstupenky jsou na www.mestanskabeseda.cz

Festival KOLEM SVĚTA PLZEŇ - 4.11.2023

vstupenky na festival ZDE >>>
4.11.2023 v 13:00-14:00 - HORY A MĚSTA PÁKISTÁNU (Pavel Sedláček)
4.11.2023 v 14:30-15:30 - ARGENTINA (Karel Štěpánek)
4.11.2023 v 16:00-17:00 - Z PATAGONIE NA VELIKONOČNÍ OSTROV (Jiří Soural)
4.11.2023 v 17:30-18:30 - TRAVEL GASTRO SHOW – vynikající kuchyně Maďarska, Německa, Polska a Holandska (Jedlíci na cestách – J. Bouzek a T. Šapovalov)
4.11.2023  v 19:00-20:00 - ANGOLA (Roman Soukal)
4.11.2023 v 20:30-21:30 - PAPUA NOVÁ GUINEA (Karel Wolf)


HORY A MĚSTA PÁKISTÁNU (Pavel Sedláček)
Ukážeme si krásu země, která má vše – obrovské hory, úrodné nížiny Panžábu, veletok řeky Indu, která protéká jako tepna celou zemí. Ochutnáme místní vynikající kuchyni a nahlédneme do běžného života obyvatel. Podíváme se pod pokličku kultury Pákistánu, který je dominantně muslimský. Proto také může překvapit, že zde mají kořeny tři světová náboženství – budhismus, hinduismus, sikhismus. Budeme na místě, kde se zastavil Alexandr Veliký ve svém tažení do Indie. Navštívíme nádherný palác v Lahore, vystavený za doby říše Mughalů, ve stejné době vznikl také slavný Taj Mahal. Uvidíme mnoho dalších míst včetně středověké univerzity či starověkých památek Mohendžo-daro či Harappa.

Argentina – od Ohňové země až na divoký sever (Karel Štěpánek)
Cestovatel Karel Štěpánek je znalcem Argentiny. Tuto krásnou zemi celou prostopoval, půl roku tam žil a navíc se s jednou Argentinkou oženil. Dozvíte se mnoho zajímavých informací ze života Argentinců, které se v průvodcích nepíší. Země, která balancuje na hraně nekonečných oslav a finančního bankrotu je unikátní! Podíváme se z Ohňové země do kouzelné Patagonie a přes Buenos Aires to vezmeme k vodopádům Iguazú až k hranici s Bolívií na barevný argentinský sever. Dozajista se pobavíte u kulturních rozdílů mezi Argentinou a Českou republikou.

Z PATAGONIE NA VELIKONOČNÍ OSTROV (Jiří Soural)
Osobitost Patagonské krajiny poznám na první pohled. Směs tyrkysově barevných jezer, dokonale tvarovaných horských štítů, větrem zohýbaných pokroucených stromů, bílo-modro-zelených ledovců, po nebi plujících čočkovitých mraků. Stáda lam pasoucích se ve stepích. Siluety kondorů brázdících oblohu. Patagonie je fascinující svět bizarních scenérií, divoké přírody a extrémních podmínek.
A jedno z nejodlehlejších míst na Zemi, Velikonoční ostrov – Rapa Nui, oplývá tajemností a mystikou. Obří sochy moai jsou jako němí svědkové vývoje tamní civilizace. Stojíte pod nimi, s hlavou vzhůru jim hledíte do očí a zažíváte elektrizující atmosféru.
Objevovat tato místa je jako skok do jiných světů. Tolik odlišných od našich běžných životů. Pojďte se ponořit do vyprávění o velké cestě na opačný konec světa – z hor Patagonie až na Velikonoční ostrov.

JEDLÍCI NA CESTÁCH – Maďarsko, Německo, Polsko a Holandsko (travel gastro show)

Cílem přednášky je představit typická jídla Maďarska, Německa, Polska a Holandska, která byste rozhodně neměli vynechat. Jedlíci na cestách vás zavedou nejen do restaurací a stánků s občerstvením, ale také do zákulisí natáčení jejich pořadu. Uvidíte nejlepší ukázky ale také nepovedené záběry, které se do vysílání nedostaly. Která jídla je nadchla a co jim vysloveně nechutnalo? To vše v zábavné talkshow Jardy Bouzka a Tomáše Šapovalova – Jedlíci na cestách.

ANGOLA (Roman Soukal)
Země s obrovským, ale nevyužitým potenciálem, kde na turistu nenarazíte. Země neprobádaná, plná nádherných míst, dechberoucích výhledů jakoby z jiné planety, spektakulárních vodopádů, ale i úžasných lidí, kteří nic nemají, ale i tak by se rozdali. Také země, kde se odehrál vůbec největší únos československých občanů v dějinách – v roce 1983 byla během občanské války zajata povstaleckým hnutím UNITA skupina 66 československých odborníků, včetně jejich žen a dětí, kteří tam byli vysláni s úkolem obnovit provoz místní papírny. Celá skupina byla nucena během více než 80 dní urazit přes 1300km pěšky napříč Angolou, a dalších více než 1000km na korbách nákladních aut. To vše byla, je a bude nezkrotná i divoká Angola.

SEN O PAPUE NOVÉ GUINEJI (Karel Wolf)
Jaké máte cestovatelské sny? Ten můj se mi zjevil před dvaceti lety, když jsem spatřil na fotografiích strhující oči domorodých etnik východní části ostrova Nová Guinea.
Ostrovní stát PNG obývá přes 800 kmenů a každý hovoří jiným jazykem. Dříve praktikovali kanibalismus, dnes hluboko v horách ještě přetrvává mumifikování zemřelých. Krokodýlí muži žijí podél řeky Sepik, lidé v maskách zase v centrální vysočině. Miliony barev zažijete jen na papuánských festivalech.