PLZEŇ – PROGRAM FESTIVALU KOLEM SVĚTA

Publikováno: 14. 2. 2022


PLZEN plakatek

PROGRAM FESTIVALU KOLEM SVĚTA PLZEŇ 26.2.2022

Cestovatelé a fotografové na festivalu představí své nejzajímavější cestovatelské zážitky ze svých expedic formou komentovaných projekcí a přednášek. Přijďte navštívit cestovatelský svátek – festival KOLEM SVĚTA, který se bude konat 26.2.2022 v Měšťanské Besedě v Plzni.

VSTUPENKY ZDE: www.mestanskabeseda.cz/program/
Cena 390,- Kč v předprodeji / 450,- Kč v den konání
FB událost: https://fb.me/e/7qyVhg8ut

DOPROVODNÝ PROGRAM:
- Mexická restaurace Fosil si pro Vás připravila BURRITO “HABANERO”, OSTRÁ CHIPOTLE “QUESADILLA” a nebo QUESADILLA DE MAIZ.
- Indická tanečnice Diana si pro Vás připravila indický nápoj „masala“ a prodej indických výrobků
- Indonéské tanečnice si pro vás připraví sladké deserty dadar gulung a risoles

PROGRAM:

13:00-14:00 Martin Úbl: Stezka Českem

Proč může na dálkový přechod ČR vyrazit každý? Jak se z cesty party kamarádů stane oficiální cesta na které spolupracuje Klub českých turistů a která se dostane do mezinárodního Forbesu? A může to všechno začít medvědem, který vám chce ukrást kolíky od stanu? Vše, co jste chtěli vědět o prvním oficiálním dálkovém přechodu ČR, ale báli jste se zeptat! Stezka Českem je 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR, na který můžete jít i vy. Pokud chcete vědět, jak vyrazit, proč vyrazit a jak přežít hory, sebe a své kamarády na dlouhých pochodech, je tato přednáška pro vás. Velmi nevážné povídání o našich horách, chození v nich, a všem, na co se zeptáte.

14:30-15:30 Jiří Soural: Azorské ostrovy s foťákem a dronem

Azory jsou nesmírně zajímavé místo. Normálně by nebylo určitě vysoko na mém seznamu, v době covidové je to však oáza normálnosti. A také dechberoucí atraktivní a krásné subtropické přírody. Krajina, které dávají přívlastky jako evropská Havaj. Krátery s jezery, vodopády, útesy, geotermální prameny, pralesy. Mystická atmosféra v mlžném oparu. Proměnlivé počasí měnící se několikrát za den. Eldorádo pro fotografy a dronaře. Nechte se přenést doprostřed Atlantiku poutavým vyprávěním a strhujícími fotografiemi.

16:00 – TANEČNÍ SKUPINA KINTARI zatančí tradiční tanec z Bali: BELIBIS (balijský tanec znázorňující tanec posvátných ptáků, tančící se především v chrámech a na svatbách)

16:10-17:10 Lukáš Socha: S dronem kolem světa

Smyslem Lukášova života bylo posledních 16 let cestování. Navštívil více než 60 zemí světa. V některých z nich pobyl i o trochu déle, než původně plánoval.
Poslední Lukášova cesta vedla ve stopách slavné cestovatelské dvojice Hanzelka & Zikmund. V rámci projektu Zikmund100, navštívil během téměř roční výpravy, jejíž směr určili 60 let staré fotografie 32 zemí, překročil 22 časových pásem a urazil téměř 130 000 kilometrů. Z putování vznikl celovečerní film, kniha, publikace, výstavy po celé republice a nespočet přednášek pro děti, jejich rodiče, ale i rodiče jejich rodičů.
S dronem se Lukáš poprvé seznámil v roce 2015. Postupem času se svým DJI pracoval ve více než 50ti zemích světa. V Lukášově práci je patrný velký cit pro zachycení důležitých detailů, emocí a atmosféry, miluje hru s přirozeným světlem.
Lukášova přednáška Vás zavede do neprozkoumaných končin euroasijského kontinentu, kde společně navštívíte Himaláj, Jihovýchodní Asii, Japonsko, bývalé země sovětského svazu, indický subkontinent, ale i pouště blízkého východu.

17:30 - TANEČNÍ SKUPINA KINTARI zatančí tradiční tanec KAYAU (tradiční rituální tanec z Kalimantanu)

17:40-18:40 Pavel Svoboda: Íránské dobrodružství

Nejnovější přednáška fotografa a svérázného vypravěče Pavla Svobody. Jen těžko by se mohl temný mediální obraz tajemného Íránu více lišit od přátelské skutečnosti a pohostinnosti místních. Starobylé památky dávné Persie, výstavní mešity, nekončící bazary a častá pozvání na čaj. Treky a horská dobrodružství v zemi, kde rozeklané hory znamenají pro místní nejen útěk před vedrem, ale i cestu za svobodou. Přechod pohoří Alborz, výstup na vulkán Sabalan (4811 m) i na nejvyšší asijskou sopku, bájný Damávand (5610 m). Sám stopem íránským Kurdistánem. Írán je země, která rozhodně stojí na návštěvu. Místní lidé vám budou srdečně děkovat za to, že jste přijeli.

Po přednášce autogramiáda nové knihy NAPŘÍČ ASIÍ a k zakoupení bude i kalendář na rok 2021.

19:00-20:00 Karel Wolf: Tanzanie a Zanzibar

Měsíc strávený na pevninské části Tanzanie i ostrovním Zanzibaru v době, kdy se přestalo cestovat, znamenal pro naši rodinu návrat do divočiny. Byli jsme ztraceni ve slavných národních parcích Serengeti nebo Ngorongoro úplně sami obklopeni jen divokou přírodou a pozorovali zblízka migraci tisícihlavých stád pakoňů a zeber. Při západu slunce jsme tančili s Masaji a v noci nám kolem stanu chodili žirafy a ozýval se chrapot hrochů. I Zanzibar jsme poznali jinak než běžní plážoví hosté hotelových resortů. Každý den jsme vyplouvali na osamělé písčiny uprostřed Indického oceánu, potápěli se u korálů všech barev a velikostí s tisíce barevnými rybičkami. Ve vnitrozemí ostrova jsme poznávali místní obyvatele a jejich zvyky. Tanzanie není jen nádherná příroda, moře a pláže, ale především neskutečně milí a přátelští obyvatelé, kteří způsobí, že si tuto zemi zkrátka zamilujete.

20:30-21:30 Ruda Švaříček: Etiopie

ETIOPIE umí 3 země v jedné. Koptský sever nabízí hrady, obří stély, kláštery přístupné jen na laně, božské Simienské hory se sněhem i chrámy ve skále. Muslimský východ je bašta přátelského islámu, Harar místo „hyeních mužů“ i rozervaného básníka Rimbauda. Animistický jih je vyhlášený největší diverzitou zajímavých etnik. Zažijeme věhlasné zvyky a tradice i působivé iniciační rituály. Jinoši přeskakují řady krav, dívky se perou o více úderů a jizev na zádech. Hamerky si vtírají zvířecí tuk a krevel do vlasů, ženám Mursi a Surma pro talířek labrety musí vyrazit přední zuby… V rituálu Donga bojují stovky polonahých mužů. Dřevěné hole dokáží zabíjet, množství krve však nemá prostor na slzy. Západní břeh řeky Omo drží svérázný svět i dnes. Covid vrací dobu bez turistů. Pravlast kávy servíruje kávové obřady i tradiční placky indžara. Lokace archy úmluvy a země královny ze Sáby plodí stále nejkrásnější dívky světa! Nejstarší žena světa Lucy je také Etiopanka… Starodávná Habeš je má největší africká láska už od roku 94. Poznejte proč!