Pořizujeme si zábleskové světlo

Publikováno: 19. 8. 2019


11. Pořizujeme si zábleskové světlo

Po shlédnutí desítek a stovek položek zábleskových světel a příslušenství, které najdeme napříč obchody a eshopy s osvětlovací technikou, se pořizování vlastního zábleskového světla může některým zdát jako noční můra. Nemusíte se ale děsit, protože v tomto článku si řekneme na co si dát při koupi pozor, co brát naopak v potaz a jak se v aktuální ohromné nabídce správně zorientovat. Soustředit se budeme pouze na pořízení nového světla. Obecně vám nemohu doporučit koupi světla z druhé ruky, samozřejmě pokud jej nekupujete od dobrého známého. Největším úskalím je to, že výbojka

Síťové nebo bateriové zábleskové světlo?

Základní otázkou, která před námi vyvstane, je, zdali pořídit zábleskové světlo s připojením do sítě nebo s bateriovým zdrojem. Je jen na vašem zvážení, kolik chcete do studiového osvětlení investovat, protože bateriáky jsou pochopitelně dražší, a to kvůli vysokokapacitní li-on baterii. K bateriovému světlu jde navíc v mnohých případech zakoupit síťový adaptér, takže z něj rázem uděláte síťové světlo. Naopak to samozřejmě nefunguje.

Kde koupit zábleskové světlo?

V současnosti je na trhu na výběr z mnohých výrobců a dodavatelů zábleskových světel. Stejně jako při pořizování jakékoliv jiné elektroniky je dobré si před samotnou koupí popovídat o vašich nárocích a požadavcích a dobrý distributor by vám měl umět poradit. Z takové úvodní konverzace také často získáte první dojem o tom, jak osvětlovací technice obsluha rozumí a tak dále. Druhou věcí, která je zásadní, je servis. Vybírejte pouze takové prodejce, kteří jej mají k dispozici, jelikož se při používání může stát, že zábleskové světlo shodíte v záchvatu nahromaděné inspirace buď sami, a nebo vaše modelky či modelové. V takovém případě se může poškodit pilotní žárovka, výbojka, kryt či kondenzátory uvnitř světla. Dobří prodejci také nabízejí zapůjčení náhradního světla po dobu opravy – podobně jako tomu je u automobilů.

Co dělat po pořízení zábleskového světla?

Mnoho fotografů, kteří si pořídí svoje první zábleskové světlo, se do fotografování vrhnou hned po koupi a nehledí na kondenzátory, kterým tak dají pěkně za uši. Mějte na paměti, že hned po vybalení musíte světla naformátovat. Tím dostanete kondenzátory pomalu do formy a výrazně tak prodloužíte jejich životnost. Formátování se provádí tak, že světlo zapnete a nastavíte ho na nejnižší výkon, aniž byste záblesk odpalovali odpalovačem nebo testovacím tlačítkem. Nechte světlo běžet na nejnižší výkon zhruba půl hodiny a následně výkon zvyště o jednu celou (tzn. například z 1 na 2 nebo z 1/128 na 1/64). Takto postupujte až k nejvyššímu možnému výkonu. Poté je světlo v pořádku naformátované a vy ho můžete používat. Formátovat samozřejmě nemusíte před každým používáním světla, ale pokud záblesk nebudete dlouho používat, raději jej znovu zopakujte.