Foto z festivalu

Festival Kolem Světa slavil své jubileum

Více než 2000 cestovatelů, dobrodruhů a nadšenců do cestování se sešlo na největším cestovatelském svátku v Čechách – festivalu Kolem Světa. Oslavy 20. jubilejního konání byly opravdu velkolepé.

Ve dnech 23.-24. března 2013 v KD Ládví a Multikině Ládví v Praze proběhl již 20. cestovatelský festival Kolem světa. Festival tradičně zahájil v sobotu ráno pořadatel festivalu cestovatel a fotograf Karel Wolf spolu se starostou Prahy 8, ing. Jiřím Janků. Poté se již rozběhnul program ve třech sálech, kde návštěvníci mohli vybírat z destinací z celého světa.

Ve velkém sále se začalo přednáškou Miloslava Martana o perle Karibiku, Kubě, na což navázal Martin Mykiska svým poutavým vyprávěním o Bolívii. Tento dopolední blok zaměřený na Jižní Ameriku završilo pak vyprávění o jedinečné cestě Čechů ve dvou žlutých trabantech, polské posádky ve fiatovi a Slováka na jawě 250, které trhlo rekord v návštěvnosti. Vedoucí této expedice Dan Přibáň barvitě líčil zaplněnému sálu ve speciální dvouhodinové přednášce všechny strasti a humorné příhody z několikaměsíční cesty napříč Jižní Amerikou, za což ho publikum odměnilo dlouhým potleskem. S expediční jawou a trabantem se mohli nakonec všichni návštěvníci vyfotit a nechat si zdarma vytisknout i fotografii na památku přímo na místě.

V expedičním a malém sále se festival rozjel po africkém a asijském kontinentě. Diváci mohli odhalovat spolu s Martinem Procházkou krásy Jižní Afriky, se Sašou Ryvolovou kouzlo Filipín nebo zjistit, jak se cestuje se skládacími koly na Jamajce. Přednášky Davida Hainalla o Maroku se zúčastnila i Její Excelence velvyslankyně Marockého království, paní Souriya Otmani, která divákům zodpovídala jejich dotazy k cestování do této země věčného slunce.

V odpoledním bloku představil Vladimír Lemberk Madagaskar, Michael Fokt Fidži nebo Jeroným Lešner divoký Balkán. S horolezci Markem Holečkem a Pavlem Bémem pak diváci nahlédli do míst, kam se běžný cestovatel nedostane, na vrcholy osmitisícovek.

Ani neděle barvitostí programu nepokulhávala za sobotou. Afrika zde měla hned několik podob. Namibii a Botswanu navštívil Vít Kršul, Michal Dlask s Ondřejem Novákem zase ukázali, jak se dá Afrika projet v oktávce a o nástrahách africké divočiny vyprávěl Richard Jaroněk, jehož jedinečné fotografie zdobily i výstavní prostor festivalu. S drsnou krásou Etiopie se diváci mohli seznámit nejen v rámci přednášky Tomáše Kubeše, ale také přímo u etiopského stánku, kde Habetome Meheri z Etiopie při příjemném posezení s ochutnávkou tradičních etiopských pochutin zodpovídal dotazy k cestám do srdce Afriky.

Z asijského kontinentu tu byla zastoupena Indie, Thajsko nebo Nagaland. Mongolsko Jiřího Lehejčka pak uvedla hrou na tradiční hudební nástroj mongolská národní umělkyně, kterou zde představili zástupci mongolského velvyslanectví.

V programu nechyběly horké destinace jako Nikaragua Katky Roudnické a Tomáše Adamů, Srí Lanka Topího Piguly nebo Nový Zéland Víta Procházky, stejně tak jako ta studená místa naší planety jako například Grónsko, kde jak říká Petr Jan Juračka „zamrzá úsměv na ksichtu“. Celý festivalový víkend pak uzavřelo vyprávění Rudolfa Švaříčka o Bhútánu a Jana Březiny o nejmenším světadílu, Austrálii, kde se ovšem dají zažít ta největší dobrodružství.

Během festivalového víkendu vystoupila v rámci doprovodného programu řada hudebních a tanečních skupin. Latinsko americké tance představily exotické tanečnice ze skupiny Ruben Dance, hru na africké bubny předvedl bubeník Mohamed Camara s tanečnicí Yambi Yekou z Cultura Africa a krásu iráckého a orientálního tance představila osminásobná mistryně České republiky v orientálním tanci, Daila.  Jedinečné byly i tance z Indonésie (skupina Kintari) a Indie (Natyanjali), nebo Asian battle (Art Dance) či indické bollywoodské tance (Trn v oku).

V předsálí festivalu pak mohli diváci navštěvovat stánky se zastoupení z různých zemí světa nebo ochutnávat tradiční nepálské, tibetské a libanonské menu. Novinkou na festivalu byla i potulná stanová čajovna ve stylu dálného východu s orientálními dekoracemi.

Festival i přes velkou návštěvnost si stále zachovává přátelskou atmosféru setkání cestovatelů, kteří se zde nejen pobaví a načerpají inspiraci na další cesty, ale také navazují přátelství a plánují společná dobrodružství za krásami naší planety.

Další festival KOLEM SVĚTA se bude konat 16. a 17. listopadu 2013.

Za organizátory

Karel Wolf

 

FOTOGRAFIE Z 20. FESTIVALU KOLEM SVĚTA:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.528680973845463

SESTŘIH NĚKOLIKA ZAJÍMAVÝCH MOMENTŮ FESTIVALU:
http://www.youtube.com/watch?v=t0QFyYI6ovI

FOTOGRAFIE Z PARTYBUDKY:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.525223124191248

VIDEO Z FESTIVALU VE SPOLUPRACI S PROJEKTEM „BEZ MEDU TO NEJDE“:
http://www.youtube.com/watch?v=a7KjleaTNKw

ZÁZNAM NĚKTERÝCH PŘEDNÁŠEK:
http://www.slideslive.com/kolemsveta