3300 kilometrů pěšky do Santiaga de Compostela
Putování Svatojakubskou cestou Českou republikou, Německem, Švýcarskem, Francií a Španělskem.
Camino de Santiago (Svatojakubská cesta) vede ke hrobu svatého Jakuba do města Santiago de Compostela v severozápadním Španělsku. Jde o nejstarší a nejdelší poutní cestu v Evropě s více než tisíciletou historií. Po celá staletí po ní putovaly tisíce poutníků až do 17. století, kdy zájem o tuto pouť polevil a napoleonské války zavinily konec poutních cest. Některé zdroje uvádí, že v době svého rozkvětu šlo Caminem až půl miliónu poutníků ročně. Koncem 19. století se na pouti objevili opět poutníci a velkého oživení doznává poutní cesta v těchto letech.
Apoštol Jakub patřil k prvním apoštolům, které poslal Ježíš kázat evangelium po celé zemi. Jakub se vydal do Španělska, které bylo tehdy považováno za konec světa. Po jeho návratu do Jeruzaléma jej však nechal král Herodes r. 44 popravit za šíření zakázané víry. Jakubovi učedníci převezli tělo Jakuba zpět do Španělska a tam ho pohřbili v místech, kde kázal.
Poutník Mila Šašek prošel poutní cestu z Ledec u Plzně až do Santiaga de Compostela a na konec světa na mys Finisterre. Během několika měsíců prošel trasu přes 3300 kilometrů. Poznal řadu krásných míst, setkal se a hovořil s místními obyvateli i s poutníky. Prožil neuvěřitelné příběhy, náhody a nezapomenutelné okamžiky. I když většina byla příjemná přesto se dostal do situací, kdy mu šlo téměř o život. Cesta vede nejprve přes Bavorsko do Kostnice. Dále krásnými místy napříč Švýcarskem v Alpách do Ženevy. Přechod Francie byl velmi rozdílný co do charakteru krajiny, ale i kultury a mentalitě obyvatel. V horách uprostřed Francie zapadal sněhem – to bylo koncem května. Ve Španělsku pokračoval po známé Francouzské cestě přes Pamplonu, Burgos a Lyon do Santiaga. Ze Santiaga pak šel na oba konce světa k Atlantskému oceánu. O svých zážitcích vám přijde vyprávět. Ukáže vám mnoho krásných fotografií i krátkých videosekvencí. Prožijete společně i svoji virtuální pouť do Santiaga de Compostela. Zcela jistě vás přednáška bude inspirovat a mnozí se rozhodnou jíti také. Věřte, stojí to za to, cesta do Santiaga je zážitek na celý život!
K dispozici budou i knihy, které poutník Mila o svém putování napsal.
Miloslav Šašek
Miloslav Šašek je poutník. Narodil se v roce 1954 v Plzni. Nejraději se pohybuje jako poutník po evropských cestách. S dálkovými cestami začal v roce 2014. První byla cesta Španělskem do Santiaga de Compostela. Pak propojil tento úsek z domova přes Německo, Švýcarsko a Francii – celkem 3300 km. O svém putování do Santiaga napsal tři knihy. Na další pouť se vydal v roce 2020 – do městečka Assisi a do Říma – to je cesta za sv. Františkem z Assisi - 1800 km. I o tomto putování napsal knihu (300 stran, 400 barevných fotografií). Prošel tok řeky Střely, putuje po Stezce Českem – prošel její jižní část. Mezi delším putováním vkládá krátké několikadenní putování po Česku, ale i v okolních zemích. O svých putování pořádá přednášky a besedy po celé republice.