IRÁN – Solné jeskyně ve 3D

Marek Audy - Iran (4)

Solné jeskyně skrývají unikátní krystalické formy, bizarní stalaktity ale také nečekaná nebezpečí. Členové výprav se potýkají s nesnesitelným vedrem nejen na povrchu ale i v jeskyních. Uvidíte nádherné pouště jižního Íránu,i systém jak zde Peršané bojují po tisíce let s nedostatkem vody. Podíváme se do arabských větrných věží, které jsou nejstarším předchůdcem klimatizace.

3N je zkratka názvu nejdelší solné jeskyně světa. Jeskyni v roce 1997 objevili Češi. Studenti Karlovy univerzity tehdy přišli podél solankové řeky na ostrově Kešm v Perském zálivu až k jejímu vývěru z podzemí. Trojice tehdy ale neměla potřebné speleologické vybavení. Věděli, že pokud své jediné šaty namočí do solanky, budou nepoužitelné. V horkém perském slunci by rychle ztvrdly na kámen. Vidina velkého objevu byla silná. Tři naháči oděni pouze do čelovek prostoupili první kilometry jeskyně.
Hned další rok startuje projekt NAMAK (sůl v jazyce Fársí). Mladí vědci si kladli za cíl průzkum solných krasů jižního Íránu. V roce 2006 se podařilo jeskyni Tří Naháčů prodloužit na délku necelých 6,7 kilometrů a získat tak v soli světové délkové prvenství. Problém ale nastal s “naháči”. Pro íránská média bylo tohle slovo příliš vulgární a v reportážích proto začala uvádět raději zkratku 3N cave.

Projekt Namak pokračuje i dnes. Vedle klasické jeskyňařiny se tým zabývá celou řadou vědeckých úkolů. Z ostrova Kešm v Perském zálivu se zájem vědců rozšířil i na řadu dalších solných oblastí ve vnitrozemí jižního Íránu.

Marek Audy (*1969 v Brně) vystudoval VUT Fakultu strojní. Jeho motto "Vstoupit do  neznámé jeskyně, je jako objevovat novou planetu" jej stále žene dál. Speleologii se věnuje od dětství.  Od konce 80. let  organizuje speleologické expedice do zajímavých krasových oblastí celého světa. Od roku 2002  zorganizoval deset speleologických výzkumných expedic do pískovcového krasu na stolové hory Venezuely - Tepui. Výsledkem těchto výprav jsou objevy nejdelších pískovcových jeskyní světa. Vedle vlastních explorací nových jeskynních systému se věnuje především fotografování. Byl účastníkem a dokumentoval řadu mezinárodních speleologických objevů, např. objev jeskyně Tří naháčů v Íránu, která se stala nejdelší solnou jeskyní světa. Stereoskopii (3D) se věnuje od roku 1994, kdy  poprvé fotografoval 3D diaseriál  z jeskyní Moravského krasu. Pestrá publikační činnost vrcholí vydáním stereoskopické knihy: "Domino-hra v podkroví Ztraceného světa". Kniha rozšiřuje děj stejnojmenného filmu který je 1. českým 3D dokumentárním filmem.