Afghánistán – pod nadvládou Tálibánu

Sarhad_Vachan_cesta

… aneb živobytí horských komunit v severovýchodním Afghánistánu

Oblast Váchánu v pohoří Hindúkuš je výjimečným místem skýtajícím drsnou horskou přírodu, pohostinnost tamních horalů i specifické společensko-náboženské zázemí. Etnolog Libor Dušek v létě 2023 podnikl již pátou výpravu do těchto unikátních končin. Těšte se na množství autentických fotografií, příběhů i dramatických situací.

Když bude čas a zájem, promítneme i fotografie z autorovy letošní návštěvy pastevců v pohoří Karákóram v severním Pákistánu.

Libor Dušek (*1983), etnolog, publicista, skialpinista a horolezec z Krkonoš. Žije v Hořejším Vrchlabí. Vystudoval sociální antropologii na Univerzitě Pardubice (2009) a postgraduální studium etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2016). Účastní se též horolezeckých výprav (vedoucí úspěšné expedice Ski Nošak-7 495m., 2016, světový prvosjezd štítu Karla Marxe-6 724m., 2018, vedoucí skialpové expedice v Bílých Kordillerách, (2019). Spolupracuje se spol. Alternative.NOW na dokumentárních filmech (Střípky ze života horolezce, vzpomínka na Míru Šmída, 2018, režie, scénář, produkce a BOYS 1970, 2020, scénář, produkce). Jeho klíčový profesní zájem spočívá v oblasti Váchánu, v severovýchodním Afghánistánu, Pákistánu a jihovýchodním Tádžikistánu a též v Krkonoších. Věnuje se i jiným oblastem, kulturám a kontinentům. Přednáší na tuzemských univerzitách i outdoorových festivalech. Je autorem několika odborných knih a studií zaměřených zejména na Střední Asii a Krkonoše, dalších populárně naučných knih a několika stovek článků týkajících se zejména společensko-historických témat Krkonoš 20. století. Pravidelně publikuje v časopise Krkonoše-Jizerské hory.