Casablanca LIVE: Projekty Zoo Praha v Austrálii a na Tasmánii

Zoo Praha - ohrozeni-pozary_Australie_dabel-medvedovity_IMG_3723_export

Pomáháme jim přežít: projekty Zoo Praha v Austrálii a na Tasmánii

V reakci na ničivé požáry v Austrálii na přelomu let 2019 a 2020, uspořádala Zoo Praha na pomoc australské fauně postižené požáry veřejnou sbírku, ve které se podařilo od ledna 2020 vybrat již přes 23 milionů korun. První část směřovala na akutní pomoc, tedy zejména na veterinární péči a rehabilitaci zvířat zraněných při požárech. Druhá fáze se soustředí na dlouhodobou podporu konkrétních projektů, jejichž cílem je záchrana a výzkum ohrožených druhů (paropucha corroboree, klokan skalní, vakoplch trpaslíčí, strašilka humří a další).

Avšak prvním projektem, do kterého se Zoo Praha v Austrálii zapojila, je ochrana ďáblů medvědovitých na Mariině ostrově u pobřeží Austrálie. Ďáblové jsou přísně chráněni, ale jejich přežití ohrožuje nakažlivá rakovina tváře. V rámci záchranného programu „Save the Tasmanian Devil Program“ bylo několik desítek zdravých jedinců vysazeno na Mariin ostrov ležící 4 km od tasmánského pobřeží. Ďáblové na Mariině ostrově žijí volně, takže si zachovají všechny přirozené projevy a instinkty a mohou být využiti k znovuosídlení vybraných míst na Tasmánii. Zoo Praha finančně podpořila nejen samotné převozy ďáblů, ale také sledování jejich dalších osudů. Podílí se například na údržbě a provozu terénních vozidel a fotopastí, díky kterým mají pracovníci projektu o ďáblech na ostrově přehled.

David Vala, Zoo Praha

Pavel Sladký je filmový kritik, kulturní publicista, ale také cestovatel. Miluje stejnou měrou sever Laosu i kyrgyzský Ťan-Šan, ostrov Dodi na jezeře Volta i Poloniny na slovensko-polsko-ukrajinském pomezí, marockou Al-Džadídu i hřebeny rumunských Karpat, Dolomity i Broumovsko. Pro Český rozhlas Radio Wave připravuje cestovatelský a outdoorový magazín Casablanca. www.wave.cz/casablanca