Balkánské cestování časem – 3D (Albánie, Černá Hora, Bosna)

matej_bohac_balkan_02

Promítání stereoskopických (trojrozměrných) fotografií z několika cest do Bosny, Černé Hory a Albánie. Ač leží Balkán téměř za humny, podíváme se na místa, která jako by nebyla ani v Evropě, ani v 21. století. Do vápencových velehor bez cest, v jejichž nitru jsou osady takřka odříznuté od okolního světa, nebo na jedno z posledních míst na zeměkouli, kde jezdí dodnes v pravidelném provozu s nákladními vlaky parní lokomotivy.

Přednáška bude zpoplatněna 3D příplatkem za 50 Kč k již zakoupené festivalové permanentce. K zakoupení bude na festivalové pokladně. Návštěvníci dostanou k zapůjčení 3D polarizační brýle.

Matěj v dětství četl Setona, Maye a Verna a od té doby trpí romantickými sklony a nezadržitelnou touhou unikat do divočiny. Přitom fušuje, ať už profesně, nebo amatérsky, do řady oborů od focení a hudbu přes sport, až po architekturu a zejména opravování a ruční výrobu všeho možného. Jeho srdeční záležitostí a unikátní specializací je stereofotografie (3D fotografie), které se intenzivně věnuje už přes 20 let. Zakládal český stereoklub a zastupuje Česko v Mezinárodní steroskopické unii. Jeho prostorové fotky a jimi doplněné přednášky získaly ocenění na mezinárodních i domácích akcích a cestovatelských festivalech. Připravoval expozice se stereofotografiemi pro výstavy a muzea, zpracoval dosud nepublikované stereofotografie z archivu Hanzelky a Zikmunda. Celá technologie od focení až po projekci je vyrobená na koleni - a dá se odvézt na kole:)