Barma – poslední autentická Asie

Tomas Stingl - Barma (4)

Který buddhistický mnich se chce stát Chuckem Norrisem? Jak řídit parník nohama? Kde váží jeden vlas víc než sedmimetrový balvan?

Jihoasijská Barma byla předešlých 50 let kvůli vojenské diktatuře jedním z nejizolovanějších států světa. Díky tomu se v ní ale uchovala unikátní atmosféra staré venkovské Asie. Žádná moderní technika, žádné davy turistů. Zbývá poslední šance vidět tuto úchvatnou zemi v původní podobě.

Vyprávění zamíří jak na monumentální chrámovou pláň Bagan, tak na pouť k posvátné hoře Kyaiktiyo nebo ke skalnímu chrámu okupovanému opicemi. Podmanivější než všechny památky jsou ale v Barmě zvláštnosti každodenní života, takže si vyprávění vezme na mušku třeba i kuriózní sportovní hru Chinlon hranou s dřevěným míčem nebo bláznivé kousky buddhistických mnichů, kteří se vůbec neberou přehnaně vážně.

Tomáš Stingl, syn dr. Miloslava Stingla, pracuje jako novinář a věnuje se cestopisné a ekonomické žurnalistice. Dosud navštívil asi 70 zemí světa. Zaměřuje se zejména na země Asie a Latinské Ameriky. Nejraději ovšem tráví čas v odlehlejších regionech samotné České republiky.