Barma – země uzavřená v čase

Jan Styblik - Barma (7)

Barma, země po desítky let sevřená v moci generálů a izolovaná před světem, zůstala nedobrovolně uzavřená v čase.

Dnes se tato „Zlatá země“, nesmírně rozmanitá, s bohatou historií a kulturou a s velmi pestrým etnickým složením postupně otevírá a odhaluje svá tak dlouho střežená tajemství.

S přicházejícími změnami a rychle rostoucím počtem turistů však její zcela jedinečné tradice postupně mizí a erodují. Podívejme se na Barmu očima autora, který do této pestré země opakovaně jezdí již 18 let a v průběhu času se ji snaží poznat a zaznamenat ji na svých fotografiích.

 

Průvodce, překladatel, fotograf. Na jaře roku 1998 se vydal na svoji první několikaměsíční cestu po jihovýchodní Asii a od té doby se do oblasti vracel stále častěji, až si tam vybudoval svůj druhý domov. Z Thajska, kde mnoho let žije, opakovaně navštěvuje země celého regionu, k jeho oblíbeným destinacím patří Myanma (Barma), Vietnam, Kambodža, Laos a Indonésie. K oblastem jeho zájmu v jihovýchodní Asii patří kromě historie, starobylé architektury a náboženství také etnické skupiny žijící v odlehlých oblastech, jejichž tradiční styl života se na svých cestách snaží dokumentovat. Navštívil také země Tichomoří, Jižní a Střední Ameriky a Střední Asie. Své fotografie prezentuje na výstavách a při promítáních a nabízí jejich prodej. Více na adrese www.janstyblikphotography.com.