Bhútán – uzavřené království

lilia bhutan (8)

Bhútán – tajemné uzavřené království, kde prý létají draci, v horách panuje Yeti a démoni řádně střeží každý horský průsmyk. Na domech zde stále nacházíme malované naturalistické penisy. Země přinesla světu koncept Hrubého Domácího štěstí. Jako první ve světě byl Bhútán „carbon negative“.

Buddhismus, ekologie a osvícená monarchie. Je však vše růžové i pod pokličkou? Lilia poprvé navštívila Bhútán před 12 lety na pozvání tehdejšího korunovaného prince. Od té doby v Bhútánu zažila mnohé, přátelství, tajemství, krádež, lásku a tuto zemi miluje dodnes. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, provázela tehdejšího českého ministra kultury Hermana, koordinovala rekonstrukci 1 000 let starých chortenů v ženském chrámu Kila Gompa, hrála „turistku“ ve video klipech Tourist Council of Bhutan, prezentovala Bhútánskou módu na fashion week v Indii a dodnes navrhuje šaty z tradičních „kir“. Je zakladatelkou spolku přátel Bhútánu v ČR a spoluzakladatelkou NF Šťastné Česko inspirovaného Bhútánským HDŠ.

Lilia vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu a následně k tomu přidala Gender & Development na London School of Economics. Založila Nadační fond Propolis33 který se věnuje projektům týkajících se plánovaného rodičovství, mateřství, reprodukce a projektům s ženskou tematikou. Je členkou předsednictva Českého helsinského výboru. Procestovala bezmála půlku světa. Bydlela zejména v dalekém Novém Dillí, Tunisu, Bhútánu a řadě evropských zemí. Podporuje charitativní a rozvojové projekty v řadě destinací. Její životní láskou je tajemný Bhútán, do kterého se během posledních 15 let alespoň jednou ročně navrací a kde pracovala i pod patronátem královny matky.