Burjatsko a etnický festival Altargana

Marketa Kratochvilova - burjatsko (5), small

Poprvé jsem vyrazila Transsibiřskou magistrálou směrem na Východní Sibiř, abych poznala život původního burjatského obyvatelstva, hrdých potomků Čingischánových. Burjati zachovali původní šamanskou víru, avšak v současnosti více dodržují buddhistické obřady a svátky. V posledních desetiletích byly obnoveny buddhistické kláštery a památky, byly vybudované nové buddhistické stúpy. Burjati žijí nejenom v Rusku, ale také  v severních částech Mongolska a v Číně. Festival burjatské kultury Altargana vznikl v Mongolsku v 90. letech minulého stol., od r. 2002 se stal mezinárodním festivalem, kam přijíždějí představitelé burjatských komunit z různých měst Ruska a dalších zemí světa. Tento významný svátek kultury burjatského národa má uchovávat bohaté kulturní tradice, písně a tance, jazyk, literaturu a folklór, sbližovat národy a upevňovat přátelství mezi národy a kontinenty.

Spoluautorka námětu úspěšného televizního seriálu Prolínání světů, autorka některých fotografií ve stejnojmenné knize prof. Tomáše Halíka. Autorka fotografií v mnoha periodikách. Členka řady náročných expedic do zemí vysokých asijských hor (Bhútán, Nepál, Indie, Tibet).

PHDR. MARTIN KRATOCHVÍL (1946) - Absolvent Berklee College of Music v Bostonu, doktorát z filozofie a psychologie získal na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Stal se uznávaným jazzmanem a leaderem legendárního seskupení Jazz Q se kterým natočil několik desítek alb v Česku i v Evropě. Působí také v akustické formaci spolu s americkým kytaristou Tony Ackermanem a iránským perkusistou Imranem Musou Zangim. Svého času byl nejlepším domácím hráčem na klávesové nástroje a průkopníkem ve hře na syntetizátory. Je také autorem hudby k jedenácti celovečerním a asi pěti stům dokumentárních filmů. Po roce 1989 se stal producentem prvního filmu financovaného ze soukromých prostředků (Tankový prapor). V roce 1988 založil multimediální skupinu Bonton s dominantním postavením na zábavním trhu. V současné době konglomerát osmnácti firem našel nové majitele. Kratochvíl se plně věnuje koncertování, komponování a natáčení hudby a dokumentárních filmů ve svém Studiu Budíkov. Je vášnivým milovníkem himálajského lezectví a soukromým pilotem. www.martinkratochvil.com