Česká stopa v tradiční Africe

Marie Imbrova - ndebele-beaded-collar-ring-necklace_1_43c4a1ba303352862054a49110575e79

Kde se skutečně ocitneme ve stopách Emila Holuba či v domě Joy Adamsonové? Kde nosí školní mládež BATA boty a považuje je za své? Proč nejkvalitnější náhrdelníky a náramky Masajů a Ndebelců musí být z českých rokajlových korálků? Kde je český brokát v západní Africe luxusním zbožím a odívají se do něj potomci králů i současní prezidenti?

Netradiční přednáška afrikanistky Marie Imbrové, která strávila v subsaharské Africe téměř celé desetiletí a neustále se tam vrací.

 

PhDr. Marie Imbrová, absolventka afrikanistiky a orientalistiky na FF Uk v Praze se nikdy netajila svou touhou v Africe žít a pracovat. Podařilo se jí to však až ve středním věku, kdy nastoupilia v roce 1997 na MZV ČR, které ji umožnilo žít a působit na velvyslanectvích v Keni a Zimbabwe. V roce 2008 sice vystoupila z diplomatických služeb, ovšem jen pro to, aby svůj život přizpůsobila vlastní rodině a dětem v komunitě v Tengenenge. Jako zakladatelka Klubu přátel Tengenenge v ČR se do Zimbabwe každoročně vrací, organizuje dobrovolnické pobyty a bez ohledu na tamní politickou a ekonomickou situaci se snaží pro své africké svěřence udělat maximum. Je propagátorkou současného zimbabwského umění a spolupracovníkem ČT a Českého rozhlasu.