Cyklovýlet po stopách poutě do Santiaga de Compostela

HONZA MRAZ - santiago (1)

Více jak měsíční výlet na starém kole Favorit z Velkého Beranova u Jihlavy až k Atlantskému oceánu ve Španělsku na pomyslný konec světa v místě zvaném Fisterra.

Po stopách poutě do Santiaga de Compostela, kterou několikrát pouze lehce protneme a nasajeme tak poutnickou atmosféru. Nesbíral jsem razítka Svatojakubské cesty, abych si něco plnil. Plnil jsem si jen jakousi svou výzvu, na kterou jsem si do dnešních dnů vlastně nepřišel.

Jízda na kole pro mě byla vždy jen zábava, zabití víkendového odpoledne a nebo možnost, jak se dostat ještě jako malý kluk na koupaliště do sousedního města. Až za mnoho dalších let jsem se doslechl, že snad někdo dojel na kole až k moři jen pro to, aby se v něm vykoupal. Nechápal jsem a zároveň obdivoval, že to vůbec jde. Od té doby jsem měl v hlavě červíčka, proč bych to někdy nemohl dokázat sám.

Dlouhé roky jsem se k tomu neodvážil, a až ve svých 29 letech jsem to zkusil rovnou až k oceánu. Na této 3330 km dlouhé trase jsem zažíval únavu i radost, trápení s defekty pneumatiky a také si užil spoustu přespání pod širým nebem i pod mosty. Nezapomenutelné chvilky, o kterých se vždy mile rád podělím s ostatními.

Nemohu se nazvat cestovatelem, od toho tu jsou jiní. Jsem zkrátka jen takový ,,výletník", který se čas od času rád vypraví na výlet, ze kterého mě to opět táhne zpět domů. Pokouším se něco vyfotit, něco natočit, abych pak mohl také něco povyprávět a předat dále lidem, které to zajímá a chtějí se taktéž přenést někam do neznáma a zažít ty zajímavé chvilky společně. Zároveň si rád zajdu zaběhat, něco prochodím a projezdím na kole po horách, jak v našich krásných českých, tak i v Alpách či v Tatrách. A poté se vracím i do svého zaměstnání ke skvělým kolegyňkám do speciální mateřské školky, kde to s našimi dítky s různorodým i velmi těžkým postižením není vždy úplně jednoduché. Další mé výlety a cesty můžete sledovat na fb stránkách Tou správnou cestou? (www.facebook.com/TouSpravnouCestou)