Divočinou Aljašky

Fjolls Production - Film_foto02

Naše šestičlenná výprava strávila v létě 6 týdnů na Aljašce v Národním parku Gates of the Arctic 300 km za polárním kruhem. Pokusili jsme se překročit kontinentální rozvodí a splout řeku Alatna river, protékající divočinou bez cest, lidí či signálu.
Jaká je Aljaška? Krásná, divoká, nekonečná, neúprosná, přitažlivá a zároveň budící respekt. Ani celý slovník by nestačil na to vyjádřit její krásu. Někdo kdysi řekl, že na Aljašce je ticho nejhlasitější. A měl pravdu. Zdánlivé ticho a klid skrývají na každém kroku nelítostný boj o život. Dovolili jsme si nahlédnout za roušku ticha a ten boj chvíli pozorovat. Mysleli jsme, že se pokocháme a vrátíme se domů. Něco jsme si ale sebou přivezli. Něco v nás se změnilo. Něco, co nepřehluší ani ten nejhlasitější ruch měst, co neschová ani ta nejvšednější rutina našich životů. A o to „něco“ se s vámi chceme podělit. Pojďte s námi nakouknout za ten závoj ticha. Ukážeme vám místa, kde se čas nepočítá na dny, hodiny ani minuty, ale na bušení srdce, na nádechy a výdechy, na poryvy větru, na vlny v řece…
Uvidíte, jak přenášíme věci přes rozvodí, splouváme peřeje, pozorujeme medvědy, pečeme chleba ve vlastní peci, nebo jak stavíme a plujeme na vlastní plachetnici, to vše uprostřed divočiny 500 km od nejbližší civilizace!

Jsme parta mladých nadšenců, dobrodruhů, romantiků, no prostě "fjollů", kteří se nespokojí s týdenní dovolenou na přeplněných plážích, ale věří, že na Zemi jsou ještě místa, kde vás nezastihne ani upozornění na facebooku, pracovní email nebo smska od mámy. Místa, kde měsíc nepotkáte človíčka, kde si můžete nabrat vodu do hrnku přímo z lodi, kde nezáleží na tom co bude zítra, ani co bylo včera, ale kde záleží na tom co je TEĎ. A právě tam nás to táhne!