DORRA – lékařem v Africe a Asii

Petra Lazakova - dorra projekt

Na začátku bylo nadšení pomáhat lidem v Africe. Později ale oba ztratili růžové brýle a realita rozvojové pomoci jim otevřela oči. Lékař Dalibor Stoszek a rozhlasová redaktorka Petra Lazáková se nakonec rozhodli využít své zkušenosti a pomáhat trochu jinak. Jak se pomáhá v Africe, a jak v Asii? S čím se potýkají naši lékaři a sestry na rozvojových projektech v chudších koutech světa? Jak se rozjíždí zdravotnická pomoc v Indonésii? Jak se žilo české sestřičce 3 měsíce na indonéském Lomboku? I to se dozvíte z povídání Dalibora a Petry z organizace DORRA (DOctoRsfoRAfrica/Asia).

DORRA je nezisková organizace, která spolupracuje s dobrovolníky z řad lékařů, zdravotních sester a záchranářů. Tým DORRA působil mnoho let v zemích subsaharské Afriky. Teď se ale zaměřuje na zdravotnickou pomoc na indonéském ostrově Lombok a úzce spolupracuje s organizací Kintari Jany Wolfové.

Praktický lékař, internista, záchranář a zakladatel DORRA (DOctoRsfoRAfrica/Asia). „Před rokem a půl to se mnou vypadalo, že už budu cestovat maximálně mezi Třebihoští a fakultní nemocnicí. Ale díky skvělému týmu kardiologů a kardiochirurgů a také manželčině ohromné obětavosti jsem měl skvělou péči a čas na rekonvalescenci po infarktu. Už pár týdnů po operaci jsem tedy mohl opět začít "vymýšlet kraviny" - jak s láskou komentuje manželka. Často si vzpomenu na scénu z filmu "Jára Cimrman ležící, spící". Znáte ji? Na nábřeží se potká Cimrman s manželi Holubovými a na dotaz, zda Emil Holub zase pojede do Afriky, odpoví místo Holuba jeho manželka: "Doma bude, už se narajzoval dost". Já mám na ženu zjevně větší štěstí. Spolu s kamarádkou a rozhlasovou redaktorkou Petrou Lazákovou jsme tedy mohli rozjet smysluplný lékařský projekt na indonéském ostrově Lombok!“  

Redaktorka Českého rozhlasu, autorka 3 charitativních CD a koordinátorka zdravotnického projektu v Indonésii. Novinářkou se stala díky filmu Titanik. Šílenou pětistránkovou recenzi kdysi dávno poslala do časopisu, a jeden odvážný redaktor jí dal šanci v kulturním časopise. Pak si ale zamilovala Český rozhlas, se kterým spolupracuje dodnes. Když před 12 lety vyjela na svoji první větší reportážní cestu do africké Rwandy, něco se změnilo. Zážitky spojené s poměrně nedávnou genocidou Petru zasáhly natolik, že se od té doby nepřestala zajímat o rozvojové země a o cestování. K těmto tématům vytvořila několik pořadů pro dospělé i pro děti, cestovala s manželem a svými kluky, sbírala zkušenosti na několika rozvojových projektech v Africe, až zakotvila u organizace DORRA (DOctoRsforAfrica/Asia). Petra je autorkou 3 CD, jejichž koupí někoho člověk potěší a jinému pomůže. CD plné pohádek, říkanek a písniček z různých koutů světa pomáhají pomáhat organizacím UNICEF, ADRA a DORRA.