Casablanca LIVE: Expedice Monoxylon

Martin Drahorad - MNX3_2

… aneb na dlabaném člunu Egejským mořem jako před 8000 lety.

V květnu a červnu roku 2019 jsme pluli na člunu vydlabaném z kmene dubu z poloostrova Atiky přes Mélos a Santorini na Krétu. Náš člun byl replikou prehistorického plavidla a šlo o to vyzkoušet jej v náročných podmínkách primitivní plavby. Byla to už třetí výprava s názvem Monoxylon, ale otázky z těch předchozích zůstávaly stále nezodpovězené. Šlo ale zároveň o sportovní výkon s prvky dobrodružství. Jak plavba postupovala a co bylo jejím výsledkem?

 

Docent Radomír Tichý patří mezi největší české odborníky na období počátků evropských a předovýchodních zemědělských civilizací. Je rovněž průkopníkem experimentálních metod v archeologii. Mezi jeho hlavní díla v práci s veřejností patří například realizace Archeoparku ve Všestarechu Hradce Králové.

Pavel Sladký je filmový kritik, kulturní publicista, ale také cestovatel. Miluje stejnou měrou sever Laosu i kyrgyzský Ťan-Šan, ostrov Dodi na jezeře Volta i Poloniny na slovensko-polsko-ukrajinském pomezí, marockou Al-Džadídu i hřebeny rumunských Karpat, Dolomity i Broumovsko. Pro Český rozhlas Radio Wave připravuje cestovatelský a outdoorový magazín Casablanca. www.wave.cz/casablanca