Zpět

Filipíny – život v pralese

tarius1

Filipíny jsou zemí s neuvěřitelným přírodním bohatstvím. Patří v tomto mezi světové unikáty.

Pojďme se společně podívat za některými pralesními poklady. Na ostrově Bohol, kde jsem ze svého dosavadního filipínského pobytu strávila nejvíce času, je to jeden z nejmenších primátů světa – tajemný noční skřítek nártoun filipínský, toho všichni dobře známe. Prohlédneme si ale také Čokoládové hory zapsané na seznamu UNESCO.

Zavítáme i na malý a turisticky neznámý ostrůvek Dinagat, který skrývá kriticky ohroženou velemyš dinagatskou. Byla málem považována za vyhynulou a jen díky českému projektu o ní svět znovu slyšel.

Řeč bude i o tom, jak se dá skloubit práce zooložky, vedoucí projektu Tarsius, s cestováním s malými dětmi.

 

Milada Řeháková je zooložka a cestovatelka, která miluje zejména země jihovýchodní Asie. Svoji vášeň pro terénní výzkum zvířat a také objevování a život v exotických krajinách naplno objevila při své první velké cestě do Indie v roce 2002, kde strávila 6 měsíců, následovaných 2 měsíci v Nepálu. Do Indie se poté mnohokrát vrátila, nejen za zvířaty, ale i svými indickými přáteli, kteří jsou jako vlastní rodina. Aby se s indickou vesnicí lépe sžila, naučila se plynně hindsky. Další osudovou zemí se jí staly Filipíny, jejichž kouzlu propadla poprvé v roce 2007 a od té doby tu v souhrnu strávila více než 2 roky. Založila zde výzkumně ochranářský projekt Tarsius, který se věnuje ochraně ohrožených druhů Filipín, zejména okatého skřítka nártouna filipínského a má na svém kontě řadu mezinárodních úspěchů. Zasloužila se i o znovuobjevení a nové české jméno domněle vyhynulé velemyši dinagatské. Neméně jí učarovala i Indonésie, konkrétně Bali a Sulawesi, což byla první velká cesta s malým synkem. Společně teď už se dvěma dětmi se vydala objevovat i krásy Srí Lanky a pravidelně s nimi jezdí i na Filipíny a už se těší, jak budou společně objevovat další a další destinace. Má i průvodcovské zkušenosti z Indie, Nepálu a Srí Lanky.