HEDVÁBNOU STEZKOU ve stopách karavan

Afghanistan 2008

Co potřebujete vědět, abyste si cestování po Střední Asii užili bez zbytečného rozčilování se? Proč se po Pamír Highway  v Tádžikistánu špatně stopuje a co s tím? Co v uzbeckém Samarkandu způsobí, že většina návštěvníků na pár minut ztratí řeč? Proč je Turkmenistán nejbizarnější středoasijská země? Je Afghánistán tak nebezpečný, jak ho média prezentují? Jak se cítí ženy pod burkou a zdalipak burka omezuje jejich pohled na svět? Co všechno vás může potkat na treku ve Vachánu, v nejkrásnějších a nejpanenštějších horách Střední Asie? To všechno a mnohem více se o tomto fascinujícím regionu dozvíte na promítání Lucie Drbohlavové, která tam pracovala a cestovala přes dva roky.

Po přednášce budete mít možnost zakoupit nebo nechat si podepsat autorkou letos vydanou knihu „Hedvábnou stezkou – mozaika barev, vůní a osudů“.

Lucie Drbohlavová strávila ve Střední Asii přes dva a půl roku, z toho pracovně téměř dva roky v Afghánistánu. Během studia mezinárodních vztahů a diplomacie, i mezi jednotlivými pracovními pobyty na misích organizace Člověk v tísni, cestovala Lucie se svým manželem Petrem po Asii, Africe i Jižní Americe. Většinou podnikali několikaměsíční cesty s batohem na zádech, během nichž projeli a poznali určitý region. Střední Asie, jižní Asie a „Střecha světa“ je okouzlila nejvíce. Na svých cestách se učí místním jazykům, často jezdí stopem nebo trekují mezi vesnicemi, aby co nejlépe poznali život obyčejných lidí, jejich kulturu, tradice, náboženství i hodnoty. Autorka ráda bourá mediální stereotypy o zemích, které poznala. Svými články a knihami přibližuje českým čtenářům radosti i strasti obyvatel dalekých končin, snaží se čtenáře přesvědčit, že všude žijí lidé hodni naší úcty, Lucie Drbohlavová napsala spolu s Petrem Drbohlavem knihu V rytmu Afriky a na začátku roku 2016 Lucii vyšla kniha o Střední Asii (včetně Afghánistánu) pod názvem Hedvábnou Stezkou ve stopách karavan.