Himálajská výzva

Jiri Sazel - brontosauri (6)

Vyrazte do Malého Tibetu společně s partou dobrodruhů překonat vlastní limity. Na motorce vyrazili k ledovcovému jezeru, na raftu sjeli řeku Indus a vylezli na šestitisícovku. Jejich kamarádi se doma jejich sportovními výkony dobře bavili. mohli si totiž na ně vsázet a pokud výzvu zdolali stal se ze sázek dar pro Himálajskou školu. Přednáška vám odhalí co se nevlezlo do úžasných videí nebo třeba i to, kdo vymyslel že na šestitisícovku vztyčíme rudé trenky.

Náročnost jednotlivých výzev postupně narůstala. Motorky dokončilo všech 8 jezdců, a i když jsme jeli dvě hodin po tmě, byla stále dobrá nálada. Hned po nasednutí na raft se však jeden z raftů převrátil v obrovské peřeji a všichni si pár minut poplavali. V jeden moment to vypadalo, že to polovina již vzdá, ale nakonec zůstal na břehu definitivně pouze jeden účastník. Stok Kangri bylo zcela nejtěžší a na jeho vrcholu stanuli pouze 4 účastníci.

V průběhu cesty jsme vždy aktivně sledovali, kolik je vsazeno. Kamarády jsme se  snažili motivovat k sázení dalšími sportovními výkony nebo různými bláznivinami.  Zdeněk Piškula se například upsal k tomu, že když se vybere na druhou výzvu 60 000 Kč, sjede jednu peřej na kajaku, na kterém nikdy doposud nejel. Když se to skutečně vybralo, moc se mu do toho nechtělo, ale nakonec to zvládl.

Natáčet a posílat videa z akce nebylo jednoduché. O natáčení a střih se postaral úžasný Petr Kubík, který každé video postříhal s notebookem na klíně v autě na himálajských, tedy sakramentsky nerovných cestách, zatímco jsme se přesouvali z jednoho místa na druhé. Také moc děkujeme partnerům ZEISS Camera Lenses CZ a AYRA grip, kteří Petrovu práci podpořili. Odeslat videa na sociální sítě znamenalo spoustu probdělých nocí, v průběhu kterých fungoval internet, nebo nahánění mobilního signálu a telekomunikačních věží – ve stylu jedu k ní půl hodiny a možná dostanu 4G internet.

Zdeněk Piškula velkoryse nabídl svůj instagram se 130 tisíc sledujícími k propagaci akce. Hned na začátku pobytu si však nechtěně účet zablokoval při nahrávání úvodního videa. Jedna probělá noc tedy padla na reaktivaci Zdeňkova účtu. Zdeněk také musel vystát spoustu kousavých poznámek od kamaráda Ondry Hyneše ve stylu: „Jednou tady jel jeden český herec, který to měl celé zpropagovat přes instagram, a hned na začátku si zablokoval účet a vůbec nic tady neudělal“.

Jiří Sázel, jezdí do malého Tibetu již 11 let a je ředitelem neziskovky Brontosauři v Himálajích. Brontosaury v Himálajích vystavěl od nuly až do současného stavu, kdy předávají ročně 1,3 milionu na podporu vzdělání v Malém Tibetu a posílají do Malého Tibetu pomáhat 60 lidí ročně.

Český herec který se proslavil pohádkou Tři bratři a vítěstvím v taneční reality show Star dance.