Huaorani – jedni z posledních…

šilha

Václav Šilha na svých cestách po celém světě zaznamenával  na fotoaparát krásy divoké přírody a bohužel  někdy i její nenávratnou zkázu. V posledních letech si ale také začal uvědomovat ztrátu tradiční kultury v domorodých společenstvích, které se velice často hroutí pod náporem západní civilizace.  Právě proto, se po letech fotografování přírody pokusil vstoupit do trochu jiné fotografické oblasti.

Kmen Huaorani žije v amazonském deštném pralese v Ekvádoru a až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem. Do dnešních dnů existuje nepříliš početná skupina členů tohoto etnika, která odmítá, a to velice agresivně, jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Kontaktovaná většina „ lidských bytosti“, jak zní překlad slova Huoarani, se nyní potýká s drtivým nástupem naftařských a těžařských firem do jejich domova, deštného pralesa. Způsob života se u tohoto kmene mění velice rychle a již po pouhém roce lze najít zásadní rozdíl i v myšlení jednotlivých členů komunit. I přes tyto problémy zůstává část mužů stále lovci a také obávanými válečníky. Přednáška není jen o fotografiích, ale velkou část tvoří i filmové ukázky z připravovaných reportáží.

TAK JAK ŽILI NAŠI PŘEDKOVÉ , BUDEME ŽÍT I MY.  A STEJNĚ JAKO ONI I MY ZEMŘEME. Šaman Kemperi

Dlouhodobě patří mezi uznávané české fotografy. S fotoaparátem v ruce procestoval všech 6 kontinentů včetně Antarktidy. V roce 2012 získal v prestižní soutěži Czech Press Photo první cenu v kategorii Příroda a zlatou medaili v kategorii Savci v rámci 16. mezinárodního bienále FIAP (Mez. fotografická federace umění) v Norsku. Je také držitelem druhé ceny Czech Press Photo 2010 a ceny Trigema Czech Press Photo 2014. Pravidelně publikuje u nás i v zahraničí, jeho snímky zveřejnily BBC Wildlife Magazine, National Geographic a dalších tituly napříč celým světem. Je spoluautorem knih „Divoká planeta“, „Afrika v nás“ a „Afrika v nás II“. Od roku 2012 působí jako člen redakční rady magazínu Československá fotografie. S jeho tvorbou se mohou pravidelně setkávat návštěvníci různých fotografických výstav a cestovatelských festivalů.