Idea Capriviho pruhu – Zimbabwe, Botswana, Namibie
Německý kancléř Georg Leo Graf von Caprivi, ve skutečnosti „ňákej Kopřiva z Kranjska“, vyhandloval v roce 1890 do té doby německý ostrov Zanzibar za do té doby britský ostrov Helgoland. Němci k tomu nádavkem obdrželi tři sta kilometrů dlouhý pás africké divočiny ve směru západ-východ, známý dodnes jako Capriviho pruh.
Jak by dnes vypadala Capriviho představa spojení oceánských pobřeží „africkým kontinentem napříč“ dokumentuje expedice Vector 5 – project Caprivi. Cesta vede přes severní částí Krugerova parku k tajemným ruinám Great Zimbabwe, k obou stranám Viktoriiných vodopádů, kolem řeky Chobe a Okavango ke křováckým skalním malbám na nejvyšší hoře Botswany – Tsodilo. Nechybí NP Etosha v Namibii, sopečné pohoří Brandberg ani „namibijský Matterhorn“ Spitzkoppe a zakončení na atlantickém pobřeží u Swakopmundu.
Jan Šťovíček
Jan Šťovíček se mimo profesi průvodce a sportovního instruktora zabývá především soukromými cestovatelskými projekty. Dosavadním vrcholem mezi cestami po Skandinávii, Maroku, Islandu, Turecku či Albánii je pětisetkilometrová lyžařská polární expedice po Špicberkách a expedice Vector IV-Transafrikeena – Afrikou od severu k jihu. Téměř všechny tyto cesty byly v minulých letech publikovány v knižní podobě a důkladně zpracovány pro řadu odborných i populárních časopisů. Je představitelem sportovní značky Keen a životního stylu Hybridlife. Je ženatý, má dvě děti. V současnosti pracuje jako záchranář.