Indie – Póly života

Jan Smid - indie (4)

Když jsem se s mým foťákem vrátil na jaře 2023 ze severní Indie, tak bylo obtížné najít slova, která by tuto téměř měsíční cestu jednoduše a jednoznačně vystihla.

Strávil jsem skoro celý týden focením svátku Holi (svátek jara a barev) ve městě Mathura a jejím okolí – údajném rodišti bájného Krišny. Bujarost ,vřelost a všeobecné veselí těchto oslav pak za několik dní vystřídaly zážitky neradostné.

Přesunul jsem se do města Váránasí, kde na některých březích posvátné řeky Gangy neustále probíhá spalování zesnulých hinduistů. A tak jsem připravil fotografie, které zachycují Indii právě v těchto životních pólech.

Honza je inženýr ekonom z VŠE. Nicméně již řadu let pracuje jako fotograf na volné noze zaměřující se především na fotografii svatební, reportážní ale také právě cestovatelskou. V roce 2016 uskutečnil tříměsíční expedici autem z Českých Budějovic do Kyrgyzstánu a zpět, která se jmenovala Pod Plejádami na Ťan-Šan, které věnoval své první výstavy a přednášky. Krom fotografie a natáčení se věnuje stále online marketingu také jako freelancer. WEB: www.smidjan.cz